Beslenme

Yılbaşına özel: Tarçınlı yıldız kurabiyeler

Yeni yılda sevdiklerinizi kendi ellerinizle yaptığınız yılbaşı kurabiyeleriyle mutlu edin...

Yeni yıla geri sayım devam ederken hazırlıklar da tüm hızıyla sürüyor. Tabi bu hazırlıkların içine  mutfağımızdan yayılan güzel kokular da dahil. Yeni yılın  ikonik sembollerinden çeşit çeşit birbirinden lezzetli kurabiyeleri ise mutfaktan yeni yıl kutlamalarında olmazsa olmaz. Ailenizle geçireceğiniz keyifli ve sıcacık zamanın samimiyetini yükseltecek bir tarif olarak masanızda kesinlikle yer almalı yılbaşı kurabiyeleri… İşte o yılbaşı kurabiyelerinden yapımı en pratik ve en lezzetli olanlardan…

christmas cookies gif ile ilgili görsel sonucu

Malzemeler 

2 yumurta akı
1 tutam tuz
150 g toz şeker
½ çk taze sıkılmış limon suyu
200 gr badem tozu
1 çk Tarçın tozu
1 tutam öğütülmüş karanfil

christmas cookies gif ile ilgili görsel sonucu

Nasıl yapılır? 

Yumurta aklarını ve tuzu el mikseriyle sertleşene dek çırpın. Ardından yavaşça şekeri ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Limon suyunu ekleyin ve yumurta akı parlak bir renk görünüm elde edene kadar çırpın. Karışımdan 3-4 yemek kaşığı kadar glazür için ayırın.

Badem tozunu tarçınla ve öğütülmüş karanfille birlikte karıştırın. Karışımı yavaşça yumurta akına ilave edin ve bir hamur haline getirin.  Fırını önceden 150 dereceye getirin. Islatılmış bir çay kaşığı yardımıyla hamuru 24 gözlü bir silikon kabına yerleştirip üzerini düzleştirin.

Silikon kabının üst bölümünü üzerine yerleştirin. Kenara ayırdığınız sertleşmiş yumurta akını sivri bir bıçak yardımıyla eşit ve düzenli bir şekilde yıldız şeklindeki hamurların üzerine yayın. Fırının alt bölümünde yaklaşık 15 dakika kadar pişirin. Yıldızların rengi mümkün olduğunca açık kalmalı. Kalıbı fırından çıkarın ve tarçınlı kurabiyelerin soğumasını bekleyin. Tamamen soğuduktan sonra kalıptan çıkarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir