Beslenme

Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

Yeni yıl sofralarının en görkemli yemeği yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

Yılbaşı tarifleri denince akla ilk gelenlerden biri şüphesiz nar gibi kızarmış görünümüyle ve lezzetli pilavla doldurulmuş içiyle yılbaşı hindisidir. Yılbaşı sofralarının baş aktörü göz alan, iştah kabartan ihtişamlı yemeği hindinin yeni yılla bu kadar özdeşleşmesi ve geleneksel bir yılbaşı yemeği haline gelmesi de Britanya’nın Viktorya döneminde gerçekleşti. 19. yüzyılda Viktorya Dönemi’nin etkisiyle oldukça gösterişli kutlamalara sahne olan Noel, sofralara da yansıdı. Peki Yılbaşı hindisinin hikayesini bir kenara bırakıp tarifine geçmeye ne dersiniz?

cooking turkey for christmas gif ile ilgili görsel sonucu

Malzemeler 

1 bütün hindi (4- 4.5 kg)
4 tane orta boy kuru soğan
1 tatlı kaşığı tane karabiber (5-6 tane üzerine batırmak için ayrılacak)
2 çay kaşığı toz karabiber
1 limon
1 tatlı kaşığı süzme bal
1-2 tane kuru biber (yoksa taze kırmızı biber kullanabilirsiniz )
50 gr tereyağı
Tuz
Kestaneli iç pilav tarif sayfası için tıklayınız…

Nasıl yapılır? 

Hindi yıkanır, süzülür ve kağıt havluyla iyice kurulanır. Limon sıkılır, sos kasesine alınır. Tereyağı eritilir, bal, toz karabiber, tuz iyice karıştırılarak sos hazırlanır. Hindinin her tarafına gelecek şekilde sürülür. Üzeri kapatılır, buzdolabında dinlendirilir.

Kuru soğanlar soyulur, iri doğranır. Kırmızı biber sıcak suda bekletilir, yumuşayınca çekirdekleri temizlenir. İri doğranır. Soğan, biber, tane karabiberler, tuz ve 1 kaşık erimiş tereyağı harmanlanır. Hindinin içine doldurulur (elinizle hafif bastırabilirsiniz, piştikçe azalıyor ) . Kalın bir iğne yardımıyla bir kaç yerinden tutturulur. Hindinin göğüs kısmında bıçağın ucuyla minik delikler açıp karabiber yerleştirilir.

Terbiye yapıp beklettiğiniz tepside kalan sosu tekrar hindinin üzerine sürebilirsiniz. Hindinin ayakları çapraz bağlanır. Fırın torbası unlanır, fazla unu silkelenir. Hindi poşete yerleştirilir. Poşetin ağzı sıkıca bağlanır, 3- 4 yerinden toplu iğne yardımıyla delinir. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede yaklaşık 2.5- 3 saat pişirilir.  Fırın poşetini açtıktan sonra 10 dakikada bir, üzerine kendi suyundan gezdirilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir