Güzellik

Topuk çatlakları için üç etkili doğal yöntem

Topuk çatlaklarınız için evde kendinizin hazırlayacağı çok etkili karışımların olacağını biliyor muydunuz?

Ayaklarımız tüm günün kahrını çeken vefakar organlarımızdır. Gün boyu yaşadığımız yorgunluğu onların üzerine bindiririz. Buna rağmen yine de ayak bakımına cildimize,elimize ve saçımıza gösterdiğimiz hassasiyeti göstermeyiz. Durum böyle olunca ayaklarımızda gün geçtikçe ilgisizliğin yol açtığı tepkimeleri gösterir. Çatlayan topuklar bunun en önemli göstergelerinden biridir. Topuk çatlakları için oldukça fazla tedavi yöntemi, merhem söz konusu. Ancak evde doğal yöntemlerle yapacağınız karışımlar da işe yarayabilir. İşte topuk çatlakları için üç el yapımı kür tarifi:

  1. YÖNTEM 

Malzemeler 

1 yemek kaşığı vazelin
1 tatlı kaşığı aloe vera
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl yapılır? 

Topuk çatlaklarını yumuşatmak için 15 dakika sıcak suda bekletin. Ayaklarınızı sudan çıkarıp havluyla iyice kurulayın. Vazelin, aloe vera ve zeytinyağını bir kapta karıştırın. Topuklar ve tüm ayağa sürerek yedirin ve ayaklarınızı streç filmle sarın. Bu sayede ayağınızın ısınacak ve bitkisel karışım, topuklara daha çok etki edecektir. Üzerine pamuklu bir çorap giyip en az 3 saat bekletin.

2. YÖNTEM 

Malzemeler 

1 çorba kaşığı tuz
1/2 fincan limon suyu
2 çorba kaşığı gliserin
2 çay kaşığı gül suyu
Ilık su
Ponza taşı

Nasıl yapılır? 

Büyük bir kabın içine sıcak su koyun ve tuz, sekiz ila 10 damla limon suyu, bir çorba kaşığı gliserin ve bir çay kaşığı gül suyu ilave edin. Bu suyun içinde yaklaşık 15-20 dakika ayaklarınızı ıslatın. Bir ponza taşı kullanarak, topuklarınızı ve ayak kenarlarınızı fırçalayın. Bir çay kaşığı gliserini, bir çay kaşığı gülsuyu ve bir çay kaşığı limon suyu karıştırın. Karışımı çatlamış topuklarınıza uygulayın. Yapışkan bir karışım olacağından, bir çift çorap giyebilir ve bir gece bırakabilirsiniz. Sabahları ılık su ile yıkayın.

3. YÖNTEM 

Malzemeler 

Gül suyu

Nemlendirici krem

Nasıl yapılır? 

Gül suyu ile topuk çatlaklarınıza veda ederken aynı zamanda ayaklarınızın mis gibi kokmasını sağlayabileceksiniz. Dileğiniz miktarda gül suyu ve nemlendirici kremi bir kapta karıştırın. Topuk çatlağınızın olduğu bölgeye bolca sürerek o bölgenin nemlenmesini sağlayın. Bu karışımı gece yatmadan önce yapın ve ayaklarınıza penye çorap giyin.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir