Sağlık

Sperm alerjisi nedir ve nasıl tedavi edilir?

Birçok kişinin adını bile daha yeni duyduğu sperm alerjisine dair her şey

Sperm alerjisi (Seminal Plazma Alerjisi), bazı uzmanlar tarafından “semen alerjisi” veya “seminal plazma duyarlılığı” olarak da adlandırılmaktadır. Sperm alerjisi, bir erkeğin semeninde, yani meni sıvısında bulunan proteinlere oluşan nadir bir alerjik reaksiyon durumudur.

SPERM ALERJİSİ BELİRTİLERİ 

Sperm alerjisi veya duyarlılığı gösterebilen bir grup farklı semptomlar vardır ve bunlar şiddetli olarak değişir. Ancak genellikle bu alerji türü vajinal bölgede kızarıklık, şişme, ağrı, kaşıntı ve yanma hissiyle ortaya çıkıyor. Genellikle cinsel temastan 10-30 dakika sonrasında başlayan bu şikayetler spermin temas ettiği her bölgede görülebiliyor.

Bu durum doğurganlığı doğrudan etkilemez. Bağışıklık sistemi ile ilgili olarak çok ciddi sıkıntılar olmadığı sürece düşük oranda kısırlığa yol açabilir. Kandaki antikorlar spermin hareket ederek yumurtaya ulaşmasına ve yumurtayı döllenmesine engel olabilir.

SPERM ALERJİSİ NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Tedavide immuno terapi kullanılır. Yüksek doz antikor varlığında ise kortizon kullanılır.

Biorezonans metodunda genel olarak alerji tedavisinde yürüttülen yaklaşım esas alınır. Bu yaklaşımda alerji yapan maddenin ters frekansı verilir. Alerji yapan madde ile vücudu alıştırarak alerjen bilgisinin silinmesi hedeflenmektedir. Aynı şekilde öncelikle çiftlerin vücudunda bulunan başka nedenler ortadan kaldırılarak (enfeksiyon, candida, başka alerjiler) sonrasında sperm sıvısının ters frekansı verilerek kadın vücudundaki alerji bilgisinin nötrleştirilmesi hedeflenir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir