BeslenmeSağlık

Sıcak su içmenin şaşırtıcı beş faydası

Sıcak su içme alışkanlığı kazanmanız için beş neden

Son zamanların en uğraş gerektirmeyen zayıflama yöntemlerinden biri olarak sıcak su içme yöntemi gösteriliyor. Gerçekten de sıcak suyun vücuttaki yağ depolarının daha kolay parçalanmasını sağlayarak kilo vermeye önemli ölçüde yardımcı olduğu kanıtlandı. Ancak sıcak su içmenin meziyetleri sadece bunlarla sınırlı değil. İşte sıcak su içmenin daha önce duymadığınız beş faydası…

Sıcak su vücudun temizliğini kolaylaştırır. Günde iki bardak sıcak su içerek sindirim problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz. Sabah erkenden sıcak su içmek vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve sistemi temizler. Aç karna her sabah sıcak su içmek, bağırsak hareketlerinin hılanmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

Sıcak su regl sancılarının azaltılmasına yardımcı olur. Suyun ısısının karın kaslarının üzerinde yatıştırıcı ve  dindirici etkisi vardır ki bu nihayetinde kasılmaları ve spazmları azaltmaya yardımcı olabilir.

Sıcak su içmek ayrıca yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için de idealdir. Saç köklerindeki sinir uçlarına enerji verir ve bunları aktif hale getirir. Bu saçlarınızın doğal canlılığını geri kazanmasında ve sağlıklı görünmesinde  etkilidir.

Özellikle kış aylarında oluşan soğuk algınlıkları hastalıklarına, boğazda oluşan ağrılara, burundaki tıkanıklıklara ve öksürük problemlerine oldukça doğal ve faydalı bir yöntem olarak sıcak su içme alışkanlığı gösterilmektedir. Ilık su bir alışkanlık halinde tüketildiği müddetçe havaların soğumasıyla ortaya çıkan sağlık sorunları azalır.

Bir bireyin kabız olduğunda yaşadığı şişlik ve hissettiği ağrı, ılık su içilerek atlatılabilmektedir. Bunun için tüketilen bir bardak sıcak su sonrasında sindirim sisteminin harekete geçtiğini ve bağırsakların daha rahat boşaltım yaptığını göz önünde bulundurarak su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir