Yaşam

Mutfak hayatınızı kolaylaştıracak 12 pratik bilgi

Mutfak, bazı kişiler için evin en güzel vakit geçirilecefk yeridir. Peki mutfakta işinize yarayacak bilgilerden haberiniz var mı?

Mutfakta yaşanan ufak çapta kazalar, bazı talihsizlikler gün içinde size sıkıntılı zamanlar geçirtebilir. Ancak mutfakta karşılaşacağınız türlü aksiliklere karşı önlem almak ya da bir problem çıktığında onunla baş edebilmek sizin elinizde. Öyleyse mutfak işlerinizi kolaylaştıracak pratik bilgilerle tanışmaya hazır olun. İşte mutfak hayatınızı kolaylaştıracak 12 mükemmel bilgi.

  1. Kabuğunu rahatça soymak istediğiniz yumurtayı küçük bir delik açarak haşlayabilirsiniz.

2. Hazırladığınız kekin üzerine eritilmiş çikolata dökeceğiniz zaman, çikolataya biraz tereyağı katın. Sonucunda hem lezzet verir hem de çikolatayı yumuşatır.

3.Yumurtanın taze olup olmadığını su dolu bir bardak kullanarak anlayabilirsiniz. Yumurta dibe çökerse tazedir. Bir kaç günlük yumurta bardağın ortasına, bayat yumurta ise su yüzeyine çıkacaktır.

4. Ekmeği kesilirken parçalanmasını engellemek için ters çevirip kesebilirsiniz.

5. Patlıcanları pişirmeden önce tuzlayın ve bir süre bekletin. Daha sonra soğuk sütten geçirin ve kurulayın. Patlıcanlar daha lezzetli olacaktır.

6. Salatanızın lezzetli olmasını isterseniz,evvela sirkeyi veya limonu tuzla karıştırıp dökmeli sonra zeytinyağı eklemelisiniz.

7. Yemeğinizin tuzunu fazla kaçırınca tencereye birkaç parça çiğ patates atın. Fazla tuzu kesecektir.

8. Çatlamış yumurtayı haşlamak için, çatlamış yerine bir dilim limonu sürünüz. Ardından yumurtayı bir kaşığın içine koyarak sıcak suya (kaynar değil) batırınız.Su kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra yumurtanız hazır hale gelecektir.

9. Soğanları doğramadan 15-20 dakika önce buzluğa koyun. Çıkardığınızda hem kabuklarının daha kolay soyulacağını göreceksiniz hem de gözünüzüz yanmadığını fark edeceksiniz.

10.  Muzu sakın buzdolabına koymayın. Bu şekilde kararması yavaşlıyor gibi gelebilir ama lezzetinin büyük kısmını kaybediyor olursunuz.

11. Sebzelerinizi özellikle ıspanağı tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su, sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.

12. Parlaklığını yitirmiş bir sürahiye eski halini kazandırmak için yarısına kadar yırtılmış gazete kağıdı doldurun, üçte birine de sicak su doldurup sıkı sıkı sallayın.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close