Beslenme

Muşmula meyvesinin bilinmeyen sekiz faydası

Bazı yörelerde döngel, beşbıyık ve ezgil olarak adlandırılan muşmulanın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor...

Muşmula (Mespilus germanica), Rosaceae familyasındna çiçekli bir bitki türüdür ve 3000 yıl önce Kuzey Anadolu, Hazar Denizi bölgesinde yetiştirilen meyve, Kuzeydoğu Asya ve Güneydoğu Avrupa’da Kuzey Türkiye, Kafkasya, Transkafkasya ve Kuzey doğu bölgelerinde bulunuyor.  Tarihten bu yana şifai etkileri sebebiyle yaygın olarak kullanılan muşmula meyvesinin günümüzde pekmezi, sirkesi ve reçeli yapılarak tüketilmesi mümkündür. Peki muşmula meyvesinin sağlığa faydaları nelerdir?

Bağırsak hareketlerini arttırmakta oldukça faydalı olan muşmula meyvesi C vitamini bakımından zengin olması özelliğiyle sindirim sisteminin çalışmasında oldukça faydalıdır.

Muşmulanın içerisindeki demir; hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Demir hemoglobinin yaşamsal bir parçasıdır ve oksijenin vücut hücrelerine taşınmasına yardımcı olur.

İyi öğütülmüş muşmula yaprağı ile yapılan çay, böbrek taşını düşürücü etkiye sahiptir. Bitki çayı olarak düzenli tükettiğiniz durumda böbrek taşı oluşma ihtimalini de ortadan kaldırır.

Üst solunum enfeksiyonuna iyi gelen muşmula meyvesi kaynatılarak içildiği zaman öksürüğün geçmesine yardımcı olur. Bunların yanında astım hastalığı çeken ve bronşite yakalanan kişilere de oldukça yararı vardır.

Muşmulanın içerisindeki yoğun demir kas sağlığının korunması için gereklidir. Demir kas dokusunda bulunur ve kas kontraksiyonu için gerekli oksijeni tedarik eder.

Muşmula, bağırsak hareketlerini artırır, bu sayede kabızlık sorunu olanlara yardımcı olur.

Zayıflamaya yardımcı olduğu bilindiğinden kilo vermek isteyenlerin de bir en önemli yardımcılarından biridir.

Muşmula vücudun sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. Vücudun emme kapasitesine göre ısısını düzenler. Bu, metabolizmanın ve enzimatik işlevlerin verimli ve optimal sıcaklık ve ortamlarda meydana geldiği anlamına gelir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir