BeslenmeSağlık

Montignac diyeti nedir ve nasıl yapılır?

Montignac diyetine dair bilmeniz gereken her şey

Montignac diyeti, Michel Montignac tarafından geliştirilen bir beslenme biçimidir. Kalori alımını sınırlandırma ve kalori harcamasını arttırmanın tam aksine, kalorinin mühim olmadığını, önemli olanın kişinin tükettiği besinin ne olduğu ilkesini ortaya atmıştır.

Montignac diyeti ile kilo vermek isteyenlerin, I. Aşama ve II. Aşama diye ayrılan iki dönemde kilo vermelerini tamamlamaları öneriliyor. I. Aşama, bir aydan başlayıp, kişinin amacına göre birkaç ay sürebiliyor. Bu sürede “kötü”leri bırakıp, “iyi”lere alışmaya çalışılıyor. Miktar açısından hiçbir kısıtlama yapılmıyor. Hiçbir zaman öğün atlanılmaması gerekiyor; çünkü bir öğün atladığınızda metabolizmanız bir eksiklik içinde olduğunu düşünüyor, dengesi bozuluyor ve bir sonraki öğün savunmaya geçiyor. Vücutta kasten bir depolama yapıyor.

MONTIGNAC DİYETİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Montignac diyetine göre; kahvaltı, günün en bol yenilmesi gereken öğünüdür. Eğer sabahları açlık hissetmiyorsanız, bu akşam fazla yediğinizden kaynaklanıyordur. Bunu değiştirmek gerekir. Öğle yemeği normal, ya da en azından kahvaltıyı telafi edecek yeterlilikte olmalıdır. Akşam yemeği ise, mümkün olduğunca hafif ve mutlaka yatma vaktine en uzak zaman diliminde olmalıdır.

Bu diyete göre hayvansal kökenli proteinler ve bitkisel kökenli proteinler olmak üzere iki farklı çeşit protein türü bulunmaktadır. Hayvansal kökenli proteinler arasında şarküteri ürünler, et, sakatat, balık, karides, yumurta, süt ve süt ürünleri ve peynir yer almaktadır. Bitkisel kökenli proteinler arasında ise soya fasulyesi, badem, fındık, çikolata, bakliyatlar ve sebzeler yer almaktadır. Montignac diyetinde dikkat edilmesi gereken nokta, proteinlerin ve karbonhidratların aynı öğünlerde tüketilmemesi gerekliliğidir. Dünyada yapılan pek çok farklı araştırmanın sonucunda protein içeren besin maddelerinin lif içeriği yüksek sebzelerle birlikte tüketilmesi durumunda vücudun yağ depolamadığı gözlemlenmiştir.

Örnek Montignac diyet listesi:

Kahvaltı: Meyve, kepek ekmeği ve diyet margarin, kafeinsiz kahve, kaymaksız süt

Öğlen: Yağ, limon ve sirkeli avokado, biftek, taze fasulye ve peynir

Akşam: Çiğ sebze veya sebze çorbası, mantarlı omlet, yeşil salata, yağsız beyaz peynir

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir