Sağlık

Magnezyum eksikliği nedir ve magnezyum hangi besinlerde bulunur?

Magnezyum eksikliğinin sağlığınıza büyük bir tehlike oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Magnezyum enerji metabolizmasındaki çoğu enzim için önemli bir mineraldir. Vücut asit baz dengesinin sağlanmasında yardımcı, kas ve sinir sisteminde etkindir. On bir mineralden biri olan magnezyumun, %60’ı kalsiyum ile birlikte kemiklerde bulunurken; %40’lık kısmı da kan ve kas sisteminde görev yapmaktadır.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLACAĞI SAĞLIK PROBLEMLERİ

Vücutta böylesine yaygın bir işlevi olan magnezyumun noksanlığı doğal olarak, bütün vücudu etkileyen bir durum. Yorgunluk, stres, duygu durumu değişimleri, kas krampları ve titremeleri, bulantı, zihinsel konsantrasyonda azalma, uykusuzluk noksanlık belirtileri arasında.

Yetersiz magnezyum alımı ile bazı kalp-damar hastalıkları arasında bağlantı kurulmuş, İsveç’te çeşitli bölgelerde yapılan araştırmalarda, içme suyunda magnezyum miktarı daha yüksek olan bölgelerde yaşayanların kalp krizinden ölüm oranının, diğer bölgelerden daha düşük olduğunu göstermiştir.

Magnezyum eksikliği kabızlığa neden olur. Magnezyum dışkıyı yumuşattığından eksikliği halinde kabız olmak olasıdır.

Takviyeler eksik bireylerde kas seğirmelerini ve krampları hafifletirken, bir derleme, magnezyum takviyelerinin yaşlı erişkinlerde kas krampları için etkili bir tedavi olmadığı sonucuna varmıştır.

Osteoporoz riski, birçok faktörden etkilenir. Bunlar arasında yaşlılık, egzersiz eksikliği ve D ve K vitaminlerinin yetersiz alımı sayılabilir. Magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür. Eksiklik doğrudan kemikleri zayıflatabilir, fakat aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kandaki kalsiyum seviyesini de düşürür.

MAGNEZYUM HANGİ BESİNLERDE BULUNUR? 

Ispanak ve karalahana gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler en zengin magnezyum kaynağı olan besinlerdir.

Bir avuç kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacınızın tamamını karşılayabilir.

Ayrıca badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler, kurubaklagiller (mercimek, nohut, kuru fasulye ve tüm fasulye türleri), tam tahıllar, buğday kepeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, nane, pazı, roka, pancar yaprakları gibi), muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata ve kakao doğal magnezyum kaynaklarıdır.

Birçok ot, baharat ve yosunlar da magnezyum içerir; Agar yosunu, kişniş, dereotu, kereviz tohumu, adaçayı, kurutulmuş hardal, fesleğen, kakao tozu, rezene tohumu, kekik, kimyon tohumu, tarhun, mercanköşk, haşhaş tohumu da magnezyum bakımından zengindir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir