Sağlık

Kürtaj sonrası dikkat edilecek noktalar

Kürtaj sonrası neleri yapmaktan kaçınmalısınız ve dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

Kürtaj lisanslı tıp profesyonelleri tarafından gerçekleştirildiği zaman genelde güvenli ve çok az komplikasyona sebep oluyor.  Ancak kürtaj sonrası sağlığınız için mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Uzmanlar, kürtajın gebeliğin ilk 10 haftasında gerçekleştiğinde genellikle ilk bir hafta lekelenme tarzı kanamaların meydana gelebileceğini söylemekte. Ancak bu kanamalar parçalı ve pıhtılı ise mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Çeşitli durumlarda ise kürtajdan sonra hiçbir şekilde kanama meydana gelmeyebilir

İşlem sırasında antibiyotik verilmediyse, doktorunuz işlemden sonra bir süre antibiyotik kullanmanızı isteyebilir. Reçetenizi alırken ilaçları nasıl kullanacağınızı muhakkak doktorunuza danışınız.

Kürtaj yaptırdıktan sonra psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmediğinizi düşünüyorsanız, deneyiminizle ilgili danışmanlık almak için bir uzmandan yardım almalısınız.

Ameliyat ile kürtaj veya tıbbi kürtajdan sonra da tekrar seks yapmak için iki hafta beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Bu sayede enfeksiyon riski azalıyor.

 Kürtaj işlemi tamamlandıktan sonra hastanın durumu ultrason ile mutlaka kontrol edilmelidir. Bu sayede gebeliğe ait parçaların çıkarıldığından emin olunacaktır. Bu kontrollerin atlanması durumunda olası hatalarda gebeliğin devamı söz konusu olabilir.

Kürtajdan sonra banyo hemen yapılabilmektedir. Yalnız banyo konusunda dikkat olmak gerekir. 15 gün boyunca banyo yapacak olan kişilerin duş şeklinde bunu icra etmesi gerekir. Kürtajın bitmesi ile korunma yöntemlerinin kullanılmaya başlanması şarttır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir