Beslenme

Kordiseps mantarının bilinmeyen beş faydası

Yetişme koşullarıyla dünyanın en ilginç bitkilerinden biri olan kordiseps mantarının faydaları nelerdir?

Kordiseps mantarı, dünyanın yüksek dağlık bölgelerinden toplanıyor. Bilhassa Himalaya dağları bu bölgeler arasında. Mantarın en dikkat çekici yanı ise aslında tırtılların veya  üzerinde yetişmesi. Bu mantar türü oluşumu sırasında, kış aylarında vernik karıncalarına bulaşır ve  üremek ve beslenmek için karıncaları kullanır. Karıncanın içerisinde parazit olarak yaşamaya başlayan kordiseps, karıncanın iç organlarını yemeye başlar ve en son beynine kadar ulaşarak ona bir takım kimyasallar gönderir. Gelişimi hayli ilginç ve ürkütücü olan bu mantarın faydaları ise oldukça uzun bir listeye sahip.

EKLEM İLTİHAPLARINI TEDAVİ EDER 

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden bilim adamları, Tibet’te yetişen kordiseps mantarı içeriğinde bulunan bir maddenin eklem iltihabı için önemli faydaları olabileceğini buldular. Dr. Cornelia de Moor  başkanlığındaki ekip, kordiseps mantarı içeriğinde bulunan kordisepin adlı maddenin acıya ve ağrıya neden olan iltihaplanmayı durdurduğunu hatta daha ileri aşamalarda hastalığı tedavi edebileceğini açıkladı.

ENERJİYİ YÜKSELTİR

2010 yılında yapılan bir çalışmada, kordisepsin egzersiz performansını iyileştrdiği ve yetişkinlerde sağlığa iyi geldiği görülmüştür. Yorgunluk, kas ağrıları ve zayıflık konusunda fayda sağlamaktadır.

DİYABETE KARŞI ETKİLİDİR

Kordisepste bulunan d-mannitol cordycepin ve 3-deoksyadenozin adlı iki aktif bileşen, onun insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol altına almasını sağlar. Hayvanlar üzerindeki çalışmalarda, kordiseps desteği alan diyabet hastası olan ve olmayan farelerde, hipoglisemik etkilerle savaşta iyi bir rol oynadığı tespit edilmiştir.

YAŞLILIK SEMPTOMLARINI AZALTIR

Çeşitli çalışmalar kordisepsin yaşlı farelerde antioksidanları arttırdığını, hafıza ve cinsel fonksiyonun gelişmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarıyla savaşan, aksi takdirde hastalığa ve yaşlanmaya katkıda bulunan moleküllerdir.

KALP SAĞLIĞI DOSTUDUR 

Bir çalışmada, kordisepsin kronik böbrek hastalığı olan sıçanlarda kalp yaralanmalarını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Kronik böbrek hastalığından kaynaklanan kalp yaralanmalarının kalp yetmezliği riskini artırdığı düşünülmektedir, bu nedenle bu yaralanmaların azaltılması bu sonuçtan kaçınılmasına yardımcı olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir