Beslenme

Kombu çayının bilinmeyen beş faydası

En iyi probiyotik gıdalardan biri olan kombu çayını beslenme düzeninize eklemeniz için beş neden...

Bakteri ve mayalardan oluşan kombu çayının önemli içeriği Kombucha denilen çay mantarından oluşuyor. Kombu çayı, binlerce yıldır tüketilen mayalanmış bir çay. Çay ile aynı sağlık yararlarına sahip olmakla birlikte, aynı zamanda yararlı probiyotikler açısından da çok zengindir. Pamuksu disk görünümüne sahip bu mantar çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşar ve bu sıvı içinde sürekli olarak ürer. Peki kombu çayının faydaları nelerdir?

Kombu çayının fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri asetik asittir ve sirke de bol miktarda bulunur. Kombu çayındaki asetik asit gibi polifenoller, potansiyel olarak zararlı mikroorganizmaları da öldürebilir. Siyah veya yeşil çaydan yapılan Kombu çayı, özellikle enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida mayalarına karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahip gibi görünmektedir.

Bağırsak sağlığını korur. İçeriğindeki antioksidan maddeler, probiyotikler, amino asitler sayesinde sindirim sistemini rahatlatır. Probiyotik bakteriler açısından zengindir. Aynı zamanda kabızlık ve ishal oluşumunu önler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde hastalıklara ve iltihaplara karşı koruma sağlar. Bakteri ve virüs oluşumunu engeller. Vücuda enerji verir.

Beyin için faydalıdır. B12 vitamini içerir. Bu sayede zihni rahatlatır. Depresyona iyi gelir.

Kombu çayı sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra kandaki şeker oranını da dengeler. Yine kanserli hücrelerin yayılması ve büyümesine engel olduğu da bilinen yararlarındandır. Yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olan kombu çayı enerji verirken, baş ağrılarının geçmesine de yardımcı olur.

KOMBU ÇAYI NASIL YAPILIR? 

Malzemeler 

  • 3 litre su (Kaynak ya da memba suyu olması tercih sebebi)
  • Kombucha kültürü (mayası)
  • 1,5 su bardağı, yani 300 gram kadar toz şeker
  • 9-10 poşet ya da 25-30 gram kadar siyah çay (yeşil çay da tercih edebilirsiniz)

Nasıl yapılır? 

Çelik bir tencere alın ve içine 3 litre suyu koyup ocağa alın. Su kaynamaya başlayınca içine toz şekeri ilave edin ve 5 dakika kadar bu bu şekilde karıştırarak kaynatın. Karıştırma işlemini yaparken tahta değil metal kaşık kullanın. 5 dakikanın sonunda şekerli suyun bulunduğu tencereyi ocaktan alın ve içine sayı ekleyin. Yaklaşık 15 dakika çayın iyice demlenmesini bekledikten sonra yine metal bir kaşık yardımıyla çayları karışımın içinden tamamen çıkarın ve karışımı soğumaya bırakın.

Soğuyan bu karışımı, kombu çayını hazırlamak istediğiniz büyükçe bir kavanoza aktarın. Kombucha kültürünü ılık bir suda yıkadıktan sonra oda sıcaklığına getirdiğiniz kavanozdaki sıvının içine bırakın. Kavanozun ağzını hava alacak şekilde kapatabilmek için steril bir bez ya da tülbentle örtüp paket lastiğiyle bu bezi sabitleyin. Kavanozdaki çayı bu şekilde 4-10 gün arası mayalayın. Bu süre içinde kavanozun doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına ve oda sıcaklığında beklemesine özen gösterin.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir