Beslenme

Kimyonun bilinmeyen beş faydası

Yemeklerimize en sık giren baharatlardan biri olan kimyonun sağlığınıza faydalarını biliyor muydunuz?

Maydanoz ailesinin bir üyesi olan kimyon veya “Jeera” olarak adlandırılan bitki Akdeniz ülkelerinde yetişen bitkilerin ufak tohumlarından oluşur. Kimyon tohumunun yassımsı şeklinin etrafında çizgi kanalları vardır. Yaprakları ucuna doğru sivrilir renkli ve dikdörtgen şeklindedir. Yemeklere otantik bir lezzet katan bu baharatın besin değerleri oldukça yüksektir ve sağlığa faydaları da bilinir. İşte kimyonun sağlığa beş faydası:

Kimyonda yer alan magnezyum, sodyum ve uçucu yağlar; sindirim sistemini hızlandırır, bir miktar sıcak suya eklenerek, tüketildiğinde mide ağrılarına iyi gelir. Kimyon, şişkinlik başta olmak üzere çoğu gastrointestinal bozuklukları tedavi edicidir. İrritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafifletir. Etkili bir gaz giderici olarak, gaz problemlerinizi hafifletir.

Kimyon tohumları bir balgam söktürücü ve ikonjestif ajan gibi davranır; nefes yolları, akciğerler, bronşlar ve trakeadan mukus temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda uyarıcı ve dezenfektan olarak çalışır, bu nedenle mukus hava yollarından temizlendikten sonra, kimyon tohumları tıkanıklığa neden olan başlangıç ​​durumunun iyileşmesine yardımcı olabilir.,

Kimyonda yer alan minareller ve çeşitli bileşenler radikal ve toksik denilen zararlı unsurları ortadan kaldırmaktadır. Bu neden bu bileşenlerin cilde verdiği türlü zararlar kimyon sayesinde önlenmektedir.

Kimyon tohumları, hipoglisemi veya düşük kan şekeri riskini azaltarak diyabetin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Hipoglisemi, terleme, titreme, halsizlik, beceriksizlik, konuşmada zorluk, karışıklık, bilinç kaybı ve nöbet gibi bir dizi semptoma neden olabilir.

Kimyon,  sağlıklı bir adet süreci geçirmek için veya adet döneminde olan olumsuzlukları hafifletmek için kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir