SağlıkYaşam

Kardiyo açken mi tokken mi yapılır?

Kardiyo egzersizlerinin açken mi yoksa tokken mi yapılacağı uzmanların hala üzerinde hem fikir olmadığı bir konu. İşte kardiyo üzerine öne sürülmüş iki tez...

Kilo verme yolunda sağlıklı beslenme düzeninize eşlik edecek en iyi müttefiklerden biri kardiyo egzersizleridir. Kardiyo; kalp, damar ve akciğerleri yoğun bir şekilde çalıştırıp güçlendiren egzersiz türüdür ve mutlaka zamanınızı bu egzersize ayırmalısınız. Kardiyo sayesinde kalp vücuttaki kan dolaşımını sağlar. Besinler parçalanıp kana geçer ve kalp ve dolaşım sistemimiz sayesinde bütün dokulara dağıtılır. Kalp kasları kuvvetlenir.Ancak kardiyo konusunda hala bazı ikilemde kalmalar mevcut. O ikilemli konulardan biri de kardiyonun açken mi yoksa tokken mi yağ yakımını sağlayacağı üzerine. İşte kardiyoya dair ortaya atılan iki farklı teori:

Bill Phillips, 1999 yılında çıkardığı fitness kitabında kardiyonun açken yapılması halinde yağların daha fazla yakılacağını söylemiştir.  İngiltere’de son zamanlarda yapılan ve “British Journal of Nutrition”da yayınlanan bir çalışmada, sabah kardiyosunu açken yapan deneklerin, yedikten sonra yapan deneklere göre %20 daha fazla yağ yaktıkları tespit edilmiş. Bir kaç çalışma da benzer sonuçlar gösteriyorlar. Sabah aç karınla kardiyo etkili çünkü uyurken ve açken vücut değerli karbonhidrat depolarını korumaya çalışıyor ve yakıt olarak yağları kullanmayı tercih ediyor.

Ancak yapılan araştırmalar yağların açken yakılıyor olsa da bu oranın düşük olduğunu ve yağ yakılırken bir yandan da kanın içerisinde yağ asidinin biriktiğini ortaya çıkarmıştır. Bedenimiz aynı zamanda her gece amino asitleri de glukoza çeviriyor ve bu da aç karna sabah kardiyosunun yağları ve potansiyel olarak daha fazla amino asidi yakıt olarak kullanması muhtemel. Kanda biriken yağ asidi ise egzersizler bittiğinde tekrar yağ halinde depolandığı için kardiyonun açken yapılmasının insan vücuduna faydalı değil zararlı olabileceği ortaya çıkarılmıştır.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close