Sağlık

Karaciğer temizleme için üç doğal ve bitkisel yöntem

Vücudumuzun en önemli parçalarından biri olan karaciğeri temizlemek için doğal yöntemler nelerdir?

Karaciğer, diğer organlarla karşılaştırıldığında vücudumuz için en fazla görevi ve işlevi olan organımız olarak dikkat çeker. Karaciğer;  yağ, şeker ve proteinleri, demir, A,D,E,K ve B12 vitaminlerini, depolar;vücuda zararlı maddeleri  de arındırır, hormonları dengeler, safrayı üretir ve salgılar. Bu açıdan karaciğer  bütünsel sağlık için hayati öneme sahiptir ve iyi çalışan temiz bir karaciğer sağlıklı bir bireyin en önemli silahı olur. Peki karaciğerin temizliği için ve çeşitli karaciğer sorunlarının önüne geçmek için bitkisel yöntemler nedir?

  1. YÖNTEM 

Malzemeler 

2 elma
1 tarçın çubuğu
1 limon suyu
1 litre su

Nasıl yapılır?

Elmaları kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Elma dilimlerini miksere koyun ve üzerine su ile limon suyunu ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. İçeceği bir sürahiye koyun ve içine tarçın çubuğunu ekleyin.
En az iki hafta boyunca gün içinde için.

2. YÖNTEM 

Karahindiba kökü; tek başına karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebilme potansiyeline sahiptir. Yıllardır karaciğer sağlığını korumak için kullanılan karahindiba çayının haftada en az 3 kez çay olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

3. YÖNTEM 

Marul da karaciğere pek çok faydası bulunan bir bitkidir. Marulun bu etkisinden faydalanmak için bir blender yardımıyla marul suyunu çıkarıyoruz sabah ve akşam aç karnına birer fincan içiyoruz. Bu şekilde bir hafta içip bir hafta dinleniyoruz. Diğer hafta yine başlayabiliriz. Taze marul mevsimi boyunca bu kürü uygulayabilirsiniz.Eğer kaliteli marul bulma imkanımız yoksa aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir