Beslenme

Kabuğunda mucize saklayan beş meyve

"Vitamini kabuğunda" sözünü sonuna kadar hak eden beş meyve...

Bazı meyvelerin kabuğunu soyduktan sonra o kabukları doğrudan çöpe atarız. Ancak bunun yerine onlardan faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta bazı meyvelerin kabukları taşıdıkları vitamin ve mineralleri sayesinde meyveden daha fazla şifai etkilere bile sahip.  Bu sebeple onları soymamak daha mantıklı olacaktır. İşte mutlaka kabuğuyla beraber tüketmeniz gereken beş meyve:

KİVİ KABUĞU 

C vitamini deposu olan kivinin kabuğu kendinden en az üç kat daha fazla antioksidan içeriyor. Kiviyi kabuğuyla beraber tüketmek garip görünse de kivinin saçlı yüzeyi antioksidanlardan zengindir ve anti kanser, anti-inflamatuar (iltihap karşıtı) ve anti alerjik özelliktedir.  Soğuk suyun altında ovmanız halinde tüylü bölümü gidecektir. Böylece besin değeri çok yüksek kahverengi kabuğuyla kiviyi yiyebilirsiniz. Eğer vücudunuzda mide bulantısı, ağrısı ya da zehirlenmeye dair başka ip uçları hissediyorsanız kivileri kabuklarını soymadan katı meyve sıkacağından geçirerek çıkan meyve suyunu içebilirsiniz.

ELMA KABUĞU

Elmanın kabuğundaki flavanoidler ve lifler, insan sağlığı için tam bir şifa deposudur.İçeriğindeki ursolik asidin ise faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Yağ yakmadan tutunda; kas yapısının korunmasında, kolesterolün dengelenmesinde, kan şekerinin düzenlemesinde, cildin parlaklığının korumasında etkili olan bu asit, elma kabuğunu atmamamız gerektiğinin bir açık bir ispatıdır. Lifli yapısı kabızlık sorununu ortadan kaldırır ve sindirim problemlerini önlemede etkilidir. Kurutulan elma kabuklarından demlenecek çay, grip ve solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltırken, öksürükte balgamın atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, taze elma kabuklarından yapılan maske, göz altı morluklarının giderilmesinde çok faydalıdır.

AYVA KABUĞU 

Kalsiyum, fosfor, potasyum , bakır, selenyum, magnezyum, çinko ile A,B,C vitaminleri açısından çok zengindir. Yağ oranının çok düşük olmasının yanında lif yapısının yüksek olması mide ve bağırsak dostu olmasını sağlıyor. Polifenol birleşikler açısından zengin olan ayva kabuğu, çok güçlü bir antioksidan etkisine sahip. Bu etkisi onun kanserle mücadelede etkili kılıyor. Bağırsak enfeksiyonları, kabızlık, stresle mücadele, yaşlanma etkilerini azaltmanın yanında bulantı ve kusmayı önlüyor. Boğaz ağrısı ve mukoza zarı iltihaplarında, tedavi edici özelliği mevcuttur. Japonya da yapılan bir araştırma ışığında hepatit A, B, C ‘ye neden olan organizmaların büyümesini engellediği tespit edilmiştir.

ŞEFTALİ KABUĞU 

Tüylü ve tüysüz tüm şeftali türlerinin kabuklarını doğru değerlendirerek fayda sağlayabilirsiniz. Yüze sürüldüğünde toksinlerden arınmanızı sağlayan şeftali kabuklarını, günlük cilt bakımı için de kullanabilirsiniz. Çünkü bu kabukların bol miktarda içerdiği potasyum ve A vitamini daha parlak bir cilt verir ve nem miktarını korur.

SALATALIK KABUĞU 

İçinde kalori barındırmayan salatalık kabuğu bol kolajen içermektedir. Bu kolajen silis isimli madde içinde bulunmaktadır. En az 5 miligram kadar kullanmak ciltte kırışıklıkları engelliyor ve cildi düzneliyor bu nedenle salatalık kabuğu ile yenilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir