Beslenme

Hurma sirkesinin faydaları nelerdir ve nasıl yapılır?

Arap ülkelerinde bol bol tüketilen hurma sirkesinin mucizevi etkilerini biliyor muydunuz?

Hurma meyvesinden üretilen hurma sirkesi, kendine özel hafif tada ve hoş kokuya sahiptir. Elma ve üzüm sirkesine oranla daha tatlıdır. Oldukça faydalı olan bu besin hoş kokusuyla genellikle salatalara konur. Bazen yemeklerde de kullanılan hurma sirkesi oldukça yararlı bileşenler içeri.atlı olan hurma sirkesi, Arap ve Orta Doğu ülkelerinde yaygın bir şekilde tüketilir. Peki hurma sirkesinin faydaları nelerdir?

Hurma  sirkesi cildi besleyerek cildin daha güzel ve parlak olmasını sağlar.

Hurma sirkesinin ağız içinde çıkan çeşitli yaraları da iyileştirdiği gözlenmiştir. Vücudumuzda oluşan açık yaraların üzerine sürüldüğünde iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Hamileler, doktor kontrolü ile beraber hurma sirkesi tükettiğinde vajinal kasları daha güçlü hale getirir. Doğumda kolaylık sağlayan hurma sirkesi aynı zamanda hormonları da düzenler. Doğum esnasında da anne adayını rahatlatır ve doğum sonrasındaki kanamaları en aza indirir.

Hurma sirkesi yalnızca doğum kanamalarına olumlu etki sağlamakla kalmaz, vücuttaki tüm kanamalarda işe yarar. Ayrıca burun kanamalarında dışarıdan tampon yapmak da fayda sağlayacaktır.

Düzenli olarak hurma sirkesi tüketen bireylerin vücutlarında toksin atılımı gerçekleşir. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine sebep olur. Bunlara ek olarak mide iltihaplanmalarını önler. Ve ayrıca tekrarlayan kabızlık için hurma sirkesi birebirdir.

İçeriğindeki yoğun potasyum ve demir sayesinde kansızlık için iyi bir şifa kaynağıdır.

HURMA SİRKESİ NASIL YAPILIR? 

Hurmaları çekirdeklerini ayırmadan bir cam kavanoz içine yerleştirin. Kavanozun yaklaşık dörtte biri hurma ile dolu olsa yeterli olacaktır. Hurmaların üzerine 1 tatlı kaşığı doğal tuz ilave edin. Daha sonra biraz pay kalacak şekilde, kavanozu su ile doldurun. Hurmayı ve tuzlu karışımı tahta kaşıkla karıştırın. Mineralleri kaçmaması adına demir kaşık kullanmayın.

Kavanozunuzu pamuklu bir bez ile kapatın ve bezli kısmını ip yardımı ile bağlayın. Karanlık ve serin bir yerde ortalama 6 hafta kadar kavanozu muhafaza edin. Bekleme süresi geçtiğinde, kullanmak için kavanozdaki karışımı bir süzgeç yardımı ile süzün. Süzdüğünüz sirkeyi cam kavanozda veya şişede saklayabilirsiniz.

Sirkenizin bekleme süresi geçtiğinde üzerinde beyaz tortular oluşmuş olabilir. Bu bozulduğu anlamına gelmez. Sirkenizin olduğunu ifade eder.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir