Yaşam

Derin doku masajı nedir ve nasıl yapılır?

Derin doku masajı kronik ağrıların sonunu getirecek en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Peki derin doku masajı nasıl yapılır?

Derin doku masajı, manüplasyonların temposunun düşük ancak hareketlerin şiddetinin fazla olduğu bir masaj türüdür. Fizik tedavinin en önemli parçalarından biri olan derin doku masajı, spor yapanlar ve fiziksel zorlanmanın olduğu işlerde çalışan bireyler için tavsiye edilen bir masaj türüdür. Derin doku masajı uygulamalarını farklı kılan en önemli etken, düşük hızda, yüksek basınç uygulayarak derin kas dokularına müdahale etmesidir. Özellikle sert masajdan hoşlanan kişiler için tavsiye edilen derin doku masajı, diğer masaj türlerinde olduğu gibi yüzeysel rahatlatmadan çok, iskelete en yakın noktalardaki kasları rahatlatmaya odaklanmaktadır.

DERİN DOKU MASAJININ FAYDALARI NELERDİR? 

Kronik sırt ağrısını tedavi etmek için iki farklı masaj türünün etkinliğini karşılaştıran bir çalışmada, derin doku masajına (DDM) karşı terapötik masaj, DDM tedavisinin 10 gün boyunca tedavi edici masajla karşılaştırıldığında ağrıda önemli ölçüde daha iyi iyileşmeler sağladığı sonucuna varmıştır.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , derin doku masajının, ağrı ve yüksek tansiyon semptomları olan erişkinlerde sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel kan basıncı ölçümleri üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur .

Çalışmalar derin bir doku masajının tedavisinin kortizol düzeylerini düşürdüğünü ve hatta vücudu rahatlatan ve sakinleştirici etkileri olan oksitosin adlı hormon üretimini artırabildiğini bulmuştur .

DERİN DOKU MASAJI NASIL YAPILIR? 

Bazı vuruşlar İsveç masaj terapisinde kullanılanlarla aynı hissedebilirken, derin doku masajı İsveç masajının daha güçlü bir versiyonu değildir. Derin doku masaj teknikleri, kasların düğümlerini veya adezyonları (ağrılı, sert doku bantları) fiziksel olarak parçalamak ve dolaşımın bozulmasına, ağrıya, sınırlı hareket aralığına ve iltihaplanmaya neden olan bölümleri rahatlatmak için uygulanır.
Derin bir doku masajının başlangıcında, genellikle ısınma ve kasları hazırlamak için daha hafif bir basınç uygulanır. Daha sonra belirli teknikler uygulanır. Ortak teknikler şunları içerir:
Sıyırma : Dirsek, önkol, mafsal ve başparmak kullanarak kas liflerinin uzunluğu boyunca derin, kayma basıncı uygulamak
Sürtünme: Yapışmaları serbest bırakmak ve doku liflerini yeniden hizalamak için bir kas tanesine uygulanan basınç.
Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close