Sağlık

Çocuklarda kasık fıtığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda en fazla rastlanan rahatsızlıklardan biri olan kasık fıtığına dair bilmeniz gereken her şey...

Fıtık, karın içindeki (bağırsaklar gibi) bir organın, karın duvarından dışarı çıkmasıdır. Fıtığın bulunduğu yerde yumuşak bir kitle ele gelir. Kasık bölgesinde ortaya çıkan fıtığa kasık fıtığı denir. Anne rahmindeyken bebeklerin yumurtalıkları (erkekte testis, kızda over) karın içinde böbreklere yakın yerleşmektedir. Bebek gelişimiyle birlikte yumurtalıklar kasık bölgesine doğru iner. Erkek yumurtalığı torbaya (skrotum) inerken beraberinde periton denilen karın içini kaplayan zardan bir keseyi kasık kanalına doğru sürükler. Kanal bu şekilde kapanamaz ve içinde bulunan kese fıtık oluşumuna yol açar.

Kızlarda ise aynı kanaldan rahim bağları geçer. Benzer mekanizmayla kasık kanalında zardan bir kese oluşur.

Çok sık rastlanan bir rahatsızlık olan kasık fıtığında erken teşhis önemlidir.

KASIK FITIĞI BELİRTİLERİ 

Çocuğunuzun kasık bölgesinde bir şişlik gördüğünüzde ya da tekrarlayan şişlik durumunu fark ettiğinizde mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktor muayenesinde kasıktaki şişlik elle yukarı ve dışa doğru bastırınca kayboluyorsa fıtık tanısı konur. Fakat bazen bebek ya da çocuk muayeneye getirildiğinde şişlik kaybolmuş olabilir. Bu durumda çocuk cerrahisi  uzmanı  dikkatli bir muayene ile fıtık tanısını koyar. Tanı konulduğu anda ileri herhangi bir tetkike gerek yoktur. Ancak tanının konulamadığı ya da kasık fıtığını kasıkta şişlik bulgusu veren hidrosel ve diğer durumlardan  ayırt edebilmek için ultrasonografik inceleme gerekebilir.

AMELİYAT NASIL OLUNUR? 

Ameliyat bir saat kadar sürer. Çocuğun doktoru kese fıtığını laparoskopik olarak kapatır. Bazı çocuklarda fıtığın bir kaç santimlik bir kesik ile kapatılması gerekebilir, buna açık ameliyat denilir. Doktor çocuğunuz için hangisinin daha iyi olacağını söyleyecektir. Bir yaşından küçük çocuklarda, sonradan kısık olabilecek diğer tarafta açık bir kese bulunabilir. Çocuğunuzun cerrahi küçük bir teleskop kullanarak karşı taraftaki kasığa bakabilir ve açıklık varsa kapatabilir. Cerrah bunu operasyondan önce size bildirecektir. Operasyondan sonra alınacak dikiş yok çünkü dikişler cilt altında oluyorlar ve kendi kendilerine çözünüyorlar. Çocuğun cildi küçük bandajlar ile kapatılacaktır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir