Beslenme

Bulgurun hiç duymadığınız beş faydası

Tahıl grubunun sağlığa en faydalı üyelerinden biri olan bulguru hayatınıza daha fazla dahil etmeniz için beş neden...

Bulgurun Anadolu kültüründe yeri çok özeldir. Anadolu insanının kolay kolay hastalığa yakalanmamaları, yıllara meydan okuyan güçlü ve dirençli vücut yapılarının sırrı buğdaydır. Tahıl grubunun sağlığa en faydalı olan üyesidir belkide Buğdayın temel besin öğeleri olan çinko, kepek, krom ve magnezyum bulgurun içinde doğal olarak bulunuyor. Ayrıca lif ve folik asit açısından da oldukça zengindir. Peki tüm besin değerlerinin sağlığa etkileri neler? İşte buğdayın sağlığa faydaları:

SİNDİRİM SİSTEMİNİ İYİLEŞTİRİR

B vitamini hem sinir sistemi hem de sindirim sistemi açısından büyük önem taşımaktadır ki bulgur B12 vitamini hariç tüm B vitaminlerini barındırmaktadır. Özellikle B1 vitamini sindirim sistemini güçlendirerek mideye yardımcı olmaktadır. Bağırsakların çalışmalarının daha düzenli olmasını sağlamakla beraber kanser hücreleriyle savaşır. Uzmanlar bağırsak kanseri hastalarının düzenli olarak bulgur tüketmeleri tavsiye etmektedir.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUR

Lif içeriği sayesinde bulgurun uzun süre tokluk hissi vermesi ve kana yavaş bir şekilde karışıyor olması hem kan şekerinin ani iniş çıkışlarını engeller hem de kilo kontrolüne yardım eder Buna bağlı olarak kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü olması gereken seviyede tutar. Böylece kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini de düşürür.

 BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİNİ DESTEKLER

Hamilelik dönemindeki kadınların bulgur tüketmesi bebeğin beyin gelişimi için en elzem gıdalardandır. Bulgurun içeriğindeki folik asit, bebeğin beyin fonksiyonlarına doğrudan etki edecek bir elementtir. Bu bakımdan hamilelik döneminde düzenli olarak bulgur tüketen kadınlar hem kendi sinir, sindirim sistemlerini korurlar hem de  folik asit sayesinde anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini desteklemiş olurlar.

ALZHEIMER RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Bulgurun beyin fonksiyonlarını geliştirici yönü sadece anne karnındaki bebekler için geçerli değildir. Yetişkin bireylerin bulgur tüketmesi unutkanlığı ve dikkat eksikliğini engeller, zihinsel yavaşlamanın önüne geçer. Hatta uzmanlar bulgurun Alzheimera yakalanma riskini düşürebileceğini ifade etmektedirler.

KEMİKLERİ GÜÇLENDRİR

Özellikle bulgurun içerdiği demirin ıspanaktan bile daha fazla olduğunu düşündüğümüzde gelişme çağındaki çocukların, kemik erimesi riski ile karşı karşıya olan yetişkinlerin düzenli olarak bulgur tüketmeleri önerilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir