Sağlık

Astigmata dair bilmeniz gereken her şey

Astigmatın belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Astigmat, en temel anlamıyla, gözünüzün tamamen yuvarlak olmadığı anlamına geliyor. Astigmat, göze gelen ışınların tek bir noktada kesişememesidir. Gözünüzün ön yüzeyinin (kornea) veya gözünüzün içindeki lensin uyumsuz eğrilere sahip olduğu durumlarda ortaya çıkar. Yuvarlak bir top gibi olmak yerine, yüzey yumurta şeklindedir. Bu, tüm mesafelerde bulanık görüşe neden olur.

ASTİGMATIN NEDENLERİ 

Astigmat, kornea veya lensin (göz merceği) düzensiz eğriliğinin bir sonucudur ve bu durum çoğunlukla genetiktir. Fakat bazen göz ameliyatı sonrasındaya da gözün yaralanması sebebiyle de oluşabilir. Sanılanın aksine düşük ışıkta kitap okumak ya da televizyonu oldukça yakın bir mesafeden izlemek astigmata neden olmaz. Aile bireylerinde astigmat ve keratakonus gibi görme bozukluğu bulunan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı oldukça yüksektir. Katarakt cerrahisi gibi göz ameliyatı geçmişi olan kişilerde de sonraki süreçte astigmat görülebilir.

ASTİGMATIN BELİRTİLERİ 

Astigmatizma belirtileri herkeste farklı meydana gelebilir. Bazı kişilerde belirtiler fark edilemez. Astigmatizması olan kişilerin uzak veya yakın mesafe görüşü bulanık ve gölgeli olur. Görüntüler hiç net olmaz. Bozuk görme, bulanık görme, gece görme zorluğu, gözleri kısma, göz yorgunluğu, gözün tahriş olması ve baş ağrıları astigmatizma belirtilerine örnek verilebilir. Bazı belirtilerin sebebi başka sağlıkya da görme problemlerinden kaynaklı olabilir.

ASTİGMATIN TEDAVİSİ 

Astigmatın neden olduğu bulanık, çarpık ya da çift görmenin engellenmesinde doktorunuz düzeltici mercekler içeren gözlük ya da kontakt lens reçete edebilir.

Korneanın düzensiz eğriliğinin geçici bir süreliğine tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem olan Ortho-K kontakt lenslerden astigmat tedavisinde yararlanılabilir.

Yaygın astigmat vakaları için iki tedavi seçeneği var:

Düzeltici lensler: Yani lens ve gözlükler. Eğer astigmatınız varsa doktorunuz muhtemelen torik adı verilen yumuşak kontak lensler yazacaktır. Bunlar ışığı bir yöne doğru ötekinden daha fazla kırarlar. Eğer çok ağır bir vakaysanız, gaz geçirimli katı kontakt lensler kullanmanız da istenebilir. Doktorunuz hangisinin sizin için daha iyi olduğuna karar verecektir.

Ameliyat: Lazer ameliyatı korneanın şeklini değiştirir. Birden fazla ameliyat tipi var ve bu nedenle hangisinin sizin için daha uygun olduğunu doktorunuza danışmalısınız. Retina problemleri veya kornea çizikleri olmayan sağlıklı bir göze ihtiyacınız var.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir