Beslenme

Yasemin pirinci hakkında her şey

Klasik pirinçten vazgeçip mutfağınızda yasemin pirinci için yer açmaya ne dersiniz?

Yasemin pirinci glüten içermeyen yapısı ve kendine has çiçeksi kokusuyla klasik pirinçlerden ayrılır.  Temelde glütensiz özelliği yasemin pirincinin sağlığa dost bir gıda olması ve beyaz pirinç yerine tercih edilmesi için yeterlidir. Ancak yasemin pirincinin diğer sağlığınıza faydası dokunacak başka özelliklerinden de bahsetmek gerekir.

Bir fincan pişmiş yasemin pirinci 4.2 g protein, 44.5 g karbonhidrat, 0.63 g lif, 2.3 mg niasin, 0.26 mg tiamin, 1.9 mg demir ve 11.8 mcg seleny içerir. Toplam yağ ise 0.44 g’a eşittir. Yasemin pirinci, iyi bir niasin, tiamin, demir ve selenyum kaynağı olarak bilinir çünkü içerisinde bulunan miktar önerilen günlük gereksiniminin yüzde 10-20’si karşılar. Yasemin pirinci ayrıca B1 ve D vitaminlerini de bulundurur.

Yasemin pirinci alerjik olmayan yiyecekler arasında yer almaktadır. Pirinç güçlü antioksidanlar içermesi nedeniyle kalbi daha dirençli hale getirir ve kişinin kalp hastalıklarına karşı koyabilmesini sağlamaktadır.

Peki yasemin pirinci nasıl yapılır? 

Pirinçleri iyice yıkayıp, süzün. Tencerenize yağları koyup ertin. Süzülmüş pirinçleri tencereye alıp, pirinçler saydam görününceye kadar 3-4 dakika, karıştırarak kavurun. Sonra 3,5 su bardağı kaynamış su, 2 tavuk bulyon ve limon suyunu ekleyin. Pilavınızın suyunun tuzunu kontrol ederek, piştiğinde tuzsuz olup, olmayacağını anlayabilirsiniz. Bulyonlar, içlerinde tuz ihtiva ettiğinden, ekstra tuz eklemenize gerek olmayabilir. Ancak ben kendi ağız tadıma göre 1 çay kaşığı kadar tuz ekledim. Bulyon kullanmayacaksanız da 1-1,5 silme tatlı kaşığı tuz yeterli olacaktır. Tencerenizin kapağını kapatıp, pilavın suyu kaynadığında altını kısın. Pilavınızın üzeri göz göz olana kadar pişirin. Kapağının arasına birkaç kat kağıt havlu sıkıştırıp, pilavınızı demlendirin ve sıcak servis edin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir