Aile

Yaş gruplarına göre çocuğa hobi kazandırma yöntemleri

Çocuğunuzun ilgi ve zevklerinin yoğunlaştığı alanların ne kadar farkındasınız? Bu alanları keşfedip çocuğunuzun kişilik gelişiminde önemli bir yere sahip olacak hobileri çocuğunuzun hayatına sokmaya ne dersiniz?

Her ebeveyn, çocuğunun mutlu, sağlıklı bir birey olmasını ve ileriki yaşamında faydalı aktivitelerde bulunmasını arzu eder. Tüm bunların gerçekleşmesi için çocuğun küçük yaşta bir alana yönelmesi, anne ve babası tarafından buna teşvik edilmesi büyük öneme sahiptir.  Çocuğunuzun küçük yaşlarından itibaren özel bir ilgi alanına sahip olması onun geleceği adına çok ciddi birikimler sağlayacaktır. Meslek seçiminde, yaşam tarzı oluşturmada, arkadaş ve eş seçiminde geçmişte edinilen hobilerin yansıması mutlaka olacaktır. Peki çocuğunuza hobi edindirmenin yolları nelerdir? İşte yaş gruplarına göre aşama aşama çocuğunuz hobi süreci…

2-3 YAŞ 

baby playing with toys gif ile ilgili görsel sonucu

Bu dönemde çocuğunuzun oyuncaklarla ilişkisini gözlemleyerek onun doğuştan hangi ilgi alanına ya da beceriye eğiliminin olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu dönem çocukların renk algısının oluştuğu parçaları birleştirme ve cisimlerin şekillerini tanıma yeteneklerinin geliştiği bir süreçtir. Çocuğunuza hobi edindirmenin ilk adımı olan bu dönemde çocuğunuzun öğrenme edimini uyaracak aktivitelere yönelmeniz de fayda vardır. Bu dönemde yap bozlar, doğru şekli uygun boşluğa yerleştirme oyunları alabilirsiniz.

4-5 YAŞ 

watching match in stadium kids gif ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar bu dönemde tercihlerinizi çocuğunuzun hem aritmetik zekasına hem de dilsel zekasına katkı sunacak aktivitelerden yana kullanmanızı tavsiye etmekte. Yine uzmanlar 4 yaştan itibaren grup oyunları, resim, seramik, dans, drama, müzik aleti çalmak gibi sanat aktivitelerinin, jimnastik, yüzme, ata binme gibi spor aktivitelerinin çocukların ilgi alanına girebileceğini savunmakta. Bu sebeple 4-6 yaşlarına kadar çocuğunuzun sosyalleşeceği yeni alanlar oluşturabilirsiniz. Mesela iki haftada ya da haftada bir çocuğunuzla sergi gezebilir, konsere, sinemaya, tiyatroya ya da bir spor müsabakasına gidebilir ve çocuğunuzun burada verdiği tepkileri ölçebilirsiniz.

6-8 YAŞ 

Ä°lgili resim

Çocuğunuz için okulun ilk yıllarına gelen altı yaş bir çok açıdan önem taşımaktadır. Çocuğunuzun resmi olarak ilk kez sosyalleştiği bu dönemde hobilerinde dış etkenler daha fazla etkili olacaktır. Çocuğunuzun okul çağında arkadaşlarının ilgi ve zevklerinden etkilenme potansiyeli yüksektir. Ancak çocuğunuz yeni bir alana ilgi duyuyorsa “arkadaşından özenmiştir”,  “geçici hevestir”  şeklindeki düşünceleriniz yüzünden çocuğunuzu görmezden gelmeniz yanlış olacaktır. Onu önemseyin ve gerçekten o ilgi duyduğu alanda başarılı olabilmesi için ona fırsat verin. Ayrıca okulda ilk adımlarını attığı bu dönemde derslerindeki başarı durumu da onun ilgi, istek, hayal ve hobileri konusunda fikir verecektir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir