Sağlık

Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?

En yaygın genital bölge sorunlarından biri olan vajinal mantar enfeksiyonuna dair her şey...

Vajinal mantar enfeksiyonu; vajinada bölgesel yanma, kaşınma, alışılmadık yoğun beyaz bir akıntı, sık idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibibelirtileri ile ortaya çıkan kadınlarda en yaygın görülen enfeksiyon türlerinden biridir. Bu enfeksiyonun en yaygın nedeni genellikle Candida albicans ismi verilen bakterilerdir. Bu bakteriler hem bağırsakta hem de cinsel organda bulunur. Vajinal mantar enfeksiyonu, bu bakterilerin fazla olmasından kaynaklanabilir.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Hormonal değişiklikler
Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Antibiyotik kullanımının yan etkisi
Yüksek kan şekeri seviyesi
Bakteri dengesini etkileyen hızlı bir sıcaklık değişimi

Vajinal Mantar Nasıl Önlenir? 

Vajinal mantarın oluşmasını önlemek için genital bölgenin hijyeni büyük önem taşımaktadır . Bu açıdan cildi temiz ve kuru tutmaya çalışmalı, enfeksiyona neden olacak yaralardan ve çiziklerden arındırmalısınız. Mantarlar nemli ortamlarda çoğalmaya yatkın oldukları için  genital bölgenizi sabunla yıkadıktan sonra mutlaka kurulamalısınız.

İç çamaşırlarınız konusunda da özellikle hassas olmalısınız. Doğal pamuklu hava alan kumaşları tercih etmelisiniz. Bedeninizi saran, dar kıyafetlerden uzak durmalısınız.

Protein içerikli besinler, probiyotikler, sebzeler ve sağlıklı yağlar bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturarak bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Özellikle probiyotik bakteriler vücuttaki zararlı patojenler ile savaşta çok önemlidirler. Bu yüzden bol bol kefir, yoğurt ve turşu tüketin.

Vajinal Mantarın Tedavisi 

Doktorlar mantar tedavisinde vajinal fitil, krem ya da ağızdan alınan tabletleri kullanmaktadır.  Kronik ve tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında ise altta yatan ve bağışıklık sistemini bozan durumun düzeltilmesi örneğin diyabet hastalarında şeker düzeyinin kontrol altına alınması gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir