Sağlık

Üzüm çekirdeği yağı hakkında her şey

Üzüm çekirdeği yağı kulanmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler...

Üzüm çekirdeği yağı, üzümün çekirdeklerinden elde edilen renksiz bir yağdır. Yağ, Vitis vinifera adı verilen üzümlerin tohumlarından çıkartılmaktadır. Şarap üretilirken uygulanan soğuk presleme yöntemiyle elde edilmektedir. Bu yağ faydaları ve yan etkileri noktasında çeşitli etkiler gösterdiği için yağın kulanılma hususu da oldukça önemlidir. Peki üzüm çekirdeğinin yararları ve zararları nelerdir ve kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI ZARARLARI 

Pek çok sağlık kurumu üzüm çekirdeği doymamış yağ asitlerini sağlıklı kabul etse de, üzüm çekirdeği yağında bol miktarda bulunan omega-6 gibi yağların çokluğu, enflamasyonu arttırması nedeniyle bir problem haline gelebilir ve üzüm çekirdeği yağı omega-6 bakımından en zengin doğal yağdır.  Enflamasyonlara ek olarak bu sebepten kilo alma sorunuyla da karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI FAYDALARI 

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, omega- 6 yağ asitleri bakımından zengin üzün çekirdeği yağının kolesterolü düşürebildiğin ve enflamasyonu azalttığını ifade ediyor. Ayrıca sebze yağlarından gelen omega-6 asitlerinin büyük kısmında linoleik asit bulunduğunu ve bunun da vücutta dönüştükten sonra koruyucu bir hale geldiği de belirtiliyor.

Üzüm çekirdeği yağı içeriğindeki E vitamini sayesinde hastalıklara yakalanma riskini düşürür. E vitamini iyi bir antioksidandır ve düzenli olarak üzüm çekirdeği yağı kullanırsanız bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir.

Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidan maddeler ayrıca birçok kanser türüne karşı da koruma sağlar. Bu yağ özleri kolon kanseri, prostat kanseri, mide, göğüs ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı korur.

Metabolik sendromlu kişilerde yapılan bir çalışmada, üzüm çekirdeği yağının hem sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Metabolik sendromun kalp hastalığı ve tip-2 diyabet riskini arttırdığı bilinmektedir.

Hasar görmüş kılcal damarları ve kan damarlarını onarmaya, güçlendirmeye yardım eder. Dolaşım sistemine yarar sağlar.

Artrit nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve şişmelere karşı rahatlama sağlar. Romatoid artrit gibi kemik hastalıklarına karşı faydalı olması da üzüm çekirdeği yağının faydaları arasındadır.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL KULLANILIR? 

Üzüm çekirdeği yağının kendisi doğrudan cilde uygulanabilmektedir. Üzüm çekirdeği yağını, günlük kreminizin içine ilave ederek de kullanabilirsiniz. Saça uygulanacağı zaman saç kreminin içine eklenebileceği gibi durulama suyunun içine doğrudan yağın kendisi eklenerek de uygulanabilir. Satın alınan üzüm çekirdeği yağını mutfakta salataların üzerine kullanabilirsiniz. Yemeklerin içinde de kullanılan yağın fiyatı düşünülürse yemeğin tamamını üzüm çekirdeği yağından yapmak yerine yemek piştikten sonra içine birkaç damla ilave edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir