Yaşam

Unutkanlığın önüne geçmek için beş etkili yöntem

Günlük yaşamda başınıza bela olacak unutkanlık sorununun engellemek için hayatınızda yapmanız gereken değişiklikleri biliyor musunuz?

Kimi zaman dalgınlıktan kimi zaman bir çok işe aynı anda konsantre olmaya çalışmaktan bazı şeyleri sıklıkla unutabiliriz. Bu bazı şeyler mutlaka hatırlanması gereken, akıldan çıktığı taktirde telafisi olmayacak meseleleri de içerebilir ve bunlar gerçekten günlük yaşamda çok ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Ya da kısa süre önce yaşadığınız bir olayı, tanıştığınız bir kişiyi hatırlayamamanız sizi endişelendirebilir.

forgetful person gif ile ilgili görsel sonucu

İnsan hafizası gerçekten çok karmaşık bir yapıya sahip. Hafıza zihinde gerçekleşen fark etme-kaydetme-hatırlama ve unutmayla ilgili bölümlerden oluşan bir zincir. Peki bu zinciri kontrol etmek mümkün mü? Unutmanın önüne geçmek için neler yapabiliriz?

UYKU KALİTENİZİ ARTIRIN 

forgetful person gif ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar unutkanlık sorunun çeşitli faktörlerle açıklamaya çalışmaktadır. Unutkanlığın nedenleri arasında en çok gösterilen neden uykuyu yeterince alamamaktır. Uykuya ihtiyacınızın olduğunu hissettiğiniz bir gün boyunca beyninizin maruz kaldığı bilgi ve deneyimlerin kalıcı olma ihtimali düşer. Sonuç olarak 1 saat önce yaptığınız bir işi tam anlamıyla açık bir bilinçle yapmadığınız için beyniniz o eylemi tamamlanmış olarak kodlamaz ve tekrar o işi boşu boşuna bir kere daha yapabilirsiniz. Bu açıdan unutkanlığın önüne geçmenin birinci koşulu iyi bir uyku düzenine sahip olmaktır. Bunun için çeşitli öz yağlardan ve bitki çaylarından yardım alabilirsiniz.

BESLENME DÜZENİNİZİ YENİLEYİN 

i was drunk gif ile ilgili görsel sonucu

Beyniniz yediğiniz gıdalardan beslenir. Eğer vitamin ve mineraller açısından zengin gıdalar beslenme düzeninizin bir parçası değilse buna ek olarak alkol ve sigara kullanımınız da yüksekse unutkanlık sorunu kaçınılmaz olacaktır. Beyin sağlığı için D, E ve B12 vitaminlerinin önemi büyüktür. Bunun için sık sık ceviz, havuç, ananas ve tarçın, balık, yoğurt ve yumurta tüketmek gerekir. Ayrıca polifenol içeriği yüksek kırmızı meyveler de beyninize ilaç gibi gelecektir.

STRESTEN UZAK DURUN

forgetful person gif ile ilgili görsel sonucu

Her şeyin üst üste geldiği, her şeyin yarım kalacağı korkusuyla aklınızı çok meşgul edebilirsiniz. Bu stresli ruh haliyle bazı detayları hatırlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak biraz ara vermekte ve kendi sesinizi dinlemekte fayda var. Derin derin nefes alıp vererek kortizol seviyenizi yükseltin ve stresi yenin. Çünkü stres unutkanlığı tetikleyecek en etkili faktörlerden biridir. Bu yüzden zaman zaman kendinize boşluklar yaratmak, rahatlamak ve gevşemek hafızanızı güçlendirecektir.

NOT ALIN 

forgetful person gif ile ilgili görsel sonucu

İnsan hafızası sanıldığı kadar güvenilir değildir. Beyin ve düşünce sistemimiz dışarıdan gelen sınırsız sayıda uyarıya açık olmasına rağmen bu verileri kodlarken her veriye aynı işlemi yapmaz. Bazıları kısa süreli belleğe, bazıları uzun süreli belleğe atılır. Sık sık tekrarlanmayan, kullanılmayan bilgilerin akılda tutulması mümkün değildir. Bu yüzden hafızanızın sizi yanıltmasının önüne geçmek için önemli olduğunu düşündüğünüz için kendinize hatırlatıcı sinyaller hazırlayın: Not alın. Bu notlar mutlaka çevrenizde kolaylıkla görebileceğiniz yerler de olsun.

EGZERSİZ YAPIN 

where is my key gif ile ilgili görsel sonucu

Eğer sık sık unutkanlık sorunu yaşıyorsanız bunun büyük bir nedeni odaklanamamaktan kaynaklanıyordur. Egzersiz yapmak ise konsantrasyon gücünü artıracak en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle açık alanda yapılan yürüyüşler beyni açar ve gerçekleştirdiğiniz her eylemi daha fazla farkında olarak yapmanızı sağlar.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close