Sağlık

Topuk ağrılarına dair her şey

Topuk ağrıları hayatı oldukça zor hale getirecek rahatsızlıklardan biri. Peki topuk ağrıları neden olur ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Topuk kemiği  kemik, eklem ve yüzün üzerinde tendon, kas ve bağ bulunan ayağımızdaki en büyük kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüz sırada yerle ilk temas eden kemiktir bu sebeple sert yüzeylerde yüründüğünde de topuk ağrılarınız oluşabilir. Ağrı genellikle topuğun altında veya hemen arkasında, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı noktada ortaya çıkar. Bazen topuğun yan tarafını da etkileyebiliyor.

TOPUK AĞRISININ NEDENLERİ

  • Topuk ağrısının en yaygın nedeni olarak topuk dikeni sorunu gösterilir. Topuk dikeni, topuğun alt tarafında oluşan ve normal topuğun daha ötesine kadar uzayan bir tür kemiktir. Sadece birkaç milimetrelik çıkıntı bile devasa ağrıların oluşması için yeterlidir.
  • Plantar fasiit problemi de topuk ağrısı türlerindendir. Plantar fasiit ağrı ayak tabanına doğru yayılır. Rahatsızlık, lifleri bağlayan dokuların (bağ doku) iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Zorlanmaktan, çok fazla yürümekten, koşmaktan veya uzun süre boyunca rahat olmayan ayakkabıların giyilmesinden dolayı iltihap oluşabilir.
  •  Topuk kemiği henüz tam olarak gelişmemiştir ve oldukça sürtünme yaşar, bunun sonucunda çok fazla kemik oluşur. Genelde düztaban olmaktan kaynaklanır. Kemikler tam olarak gelişmeden topuklu ayakkabı giymek de sebebi olabilir.

 TOPUK AĞRISININ TEDAVİSİ 

Topuk ağrısını geçirmek için uzmanlar aşağıdaki tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar.

  • Non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar ile ağrı ve şişkinliklerin giderilmesi.

Kortikosteroid enjeksiyonu bir önceki tedavi yöntemi başarılı olmazsa uygulanabilir ancak dikkatli olmak gerekli çünkü uzun süreli kulklanımları yan etkiler yaratır.

• Fizik terapi plantar fascia ve aşil tendonunun gerilmesi ile ilgili egzersizlerin öğrenilmesini sağladığı gibi alt bacak kaslarını kuvvetlendirerek bilek ile topuklarda daha iyi denge sağlar.

Sporcu bantları ayağın altına daha iyi destek sağlayabilir.

• Yardımcı araçlar ve ekipmanlar ayak hatalarının düzeltilmesi ve iyileşme sürecinde ayağa destek verilmesi konusunda yardımcı olabilirler.

  • Ekstrakorporeal şok dalgası terapisi ise ilgili bölgeye ses dalgalarının gönderilmesi ile iyileşmeyi uyarmayı amaçlar. Bu yöntem sadece klasik terapilerden fayda göremeyen uzun vadeli vakalarda uygulanır.
Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir