Yaşam

Topluluk önünde konuşma korkunuzu yenmek için en etkili beş yöntem

Asla topluluk önünde konuşma yapamayacağınızı düşünüyorsanız bu sorundan kurtulmak o kadar da zor değil. İşte kalabalık bir grup içinde heyecanınıza yenik düşmeden konuşma yapmak için izleyeceğiniz beş yöntem...

Bir çok kişi topluluk önünde konuşma yapmak zorunda olduğunu öğrendiğinde gerilir ve kendileri için o stresli süreci başlatır. Kalabalık bir gruba hitap etmek kimileri için gerçekten zor bir durumdur. Bu zor durum karşısında kalbinizin attığını, terlediğinizi, karnınıza krampların girdiğini,  ellerinizin titrediğini hissedebilirsiniz. 2014’te Chapman Üniversitesi’nde yapılan bir ankete katılanların yüzde 25,3’ü kitlelere konuşmayı en büyük korkuları olarak ifade ettiği bilinmekte.

no i can't gif ile ilgili görsel sonucu

Yani topluluk karşısında konuşmak yaygın ve ciddi bir sorun. Ancak topluluk önünde konuşma yapmak hayatınızın bir bölümünde asla kaçamayacağınız bir gerçek olarak karşınıza çıkacak. Peki bu fobinizi nasıl yenebilirsiniz.

KONUŞMA ÖNCESİ YAZMA YÖNTEMİ

peter dinklage talkin awards gif ile ilgili görsel sonucu

Önünüzde bir resmin olması sizin kaygılarınızı azaltacak en önemli destekçidir. Yapacağınız konuşma için hazırlıklar yaparken aldığınız notları, altını çizdiğiniz kitap satırlarını asla dağınık bir şekilde bırakmayın. Bu, konuşma sırasında  bocalamanıza ve daha çok korkmanıza neden olur. Konuşma metninizi temiz bir kağıda eksiksiz bir şekilde geçirin. Ancak onu ezberlemeye çalışmayın Konuşma metninizde kısa ve net cümleler olsun. Yalın ve anlaşılır olmaya çalışın. Böylelikle zaten metniniz aklınızda kalıcı olacaktır.

KONUŞMA YAPACAĞINIZ YERİ TANIYIN 

terrified of talking to public gif ile ilgili görsel sonucu

Konuşma yapacağınız mekanı önceden görmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm ekipmanları kontrol edin ve yaşanabilecek aksilikleri ve bunlara karşı alabileceğiniz önlemleri hesaplayın. Bunlara ek olarak TEDx gibi sitelerden büyük kitlelere sunum yapan konuşmacıları bol bol dinleyin. Bunlara ekstra olarak sizin için özel bir anlamı olan küçük bir materyali konuşma esnasında yanınızda bulundurabilirsiniz.

KENDİNİZE SUNUM YAPIN 

talking to yourself gif ile ilgili görsel sonucu

En bilinen yöntem olarak ayna karşısına geçin ve konuşmanızı yapın. Böylece kendi mimiklerinizin, hareketlerinizin nasıl göründüğünü izleyeceksiniz. Bunu olabildiğince fazla tekrarlayın. Konuşma gününüz geldiğinde bir hafta boyunca kendi kendinize yaptığınız konuşmayı kitleler önünde gerçekleştirmek de kolay olacaktır.Çünkü konuşma yapacağınız konuya hakimiyetiniz artacaktır. ve konuşmanıza da alışkanlık kazanmışsınızdır.

HAREKET SINIRLARINIZI GENİŞLETİN 

Ä°lgili resim

Tek bir noktada sabit durmak vücudunuzu kaskatı kesecektir. Alanınızı olabildiğince geniş tutmak ve daha fazla hareket etmek kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Vücut dilinizle anlattıklarınızı destekleyin. Böylelikle karşıdaki kişi de sizin enerjinizden pozitif bir sinyal alacak. Sizi ilgisi kaybolmadan ve sıkılmadan dinleyecektir. Dolayısıyla bu da sizi teşvik edecek ve konuşma ilerledikçe daha özgüvenli, rahat ve kendinden emin bir duruş sergilersiniz.

HATA YAPMA HAKKI TANIYIN 

talking to public gif ile ilgili görsel sonucu

Diliniz sürçebilir ya da yanlış bir kelime kullanabilir, durumu doğru ifade edemediğinizi düşünebilirsiniz. Bunların olabileceğini en başta aklınızda tutarsanız konuşma sırasında yaşanan her krizi daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Aynı şekilde konuşma sırasında kullanmak istediğiniz teknoloji size zorluk çıkarabilir. Bunun için ikinci maddede ifade edildiği gibi  gerekli kontrolleri yapın. Ancak her şeyi ayarlamanıza rağmen bir aksilik çıktığında asla korku ve paniğe kapılmayın. Böyle durumlar için her zaman B,C, D planlarınız olsun ve bir sorunla yüzleştiğinizde alternatiflerinizi devreye sokun.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close