Beslenme

Tarçının bilinmeyen sekiz faydası

En lezzetli baharatlardan biri olarak adlandırılan tarçının en kendisine has aroması kadar dikkate değer faydalarını biliyor muydunuz?

Tarçın, Cinnamomum adlı ağaçların iç kabuğundan yapılmış bir baharattır. Tarih boyunca eski Mısır’a kadar uzanan bir madde olarak kullanılmıştır. Günümüzde özellikle keklerimize çok yakışan, kendine has kokusuyla iştah kabartan tarçınlar bu özelliği sayesinde bir çok tatlı tarifinde kendisine yer buluyor. Ancak onu tüketirken faydaları üzerine çok da düşünmeyiz. Bir tek sadık dostu balla bir araya gelince onun yararlarını aklmıza getiririz. Ancak tarçın tek başına da çok önemli vücudumuzda çok önemli olumlu etkilere sahiptir.

Tarçın, sivilce gibi cilt sorunlarıyla savaşır. Antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliği bulunan tarçın, ciltteki bakterileri temizler ve sivilce oluşumunu önler.

Tarçın kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. HDL kolestrolünün dengede kalmasına rağmen toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür.  Daha yakın zamanlarda, büyük bir inceleme çalışması, günde sadece 120 miligram tarçın dozunun bu etkilere sahip olabileceği sonucuna vardı.

Tarçın; vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olur ve doku hasarını onarır.

Tarçın adet sancılarını hafifletir ve kanamayı düzenler.

Tarçının içerisinde bulunan iki bileşik, Alzheimer hastalığının en belirgin özelliklerinden biri olan beyindeki tau adlı bir proteinin oluşumunu engellendiği bilinmektedir.

İyi bir yağ yakıcı olan tarçın kilo vermeyi destekler.

Tarçın, iyi huylu hücreleri yok eden tümörlerde bulunan kan damarlarının oluşumunu azaltır. Ayrıca, serbest radikaller vücuttan uzaklaştırdığı için, çeşitli kanser türlerine yakalanmanızı önler.

Tarçının, yemek yedikten sonra kan akışına giren glukoz seviyesini düşürdüğü, sindirim enzimlerine müdahale edebildiği ve sindirim yolundaki karbonhidratların bozulmasını azalttığı kanıtlanmıştır.

Tarçının yan etkileri

Kan şekerini düşüren tarçın, düşük kan şekeri olan kişiler tarafından fazla tüketildiğinde soruna neden olabiliyor. Yine kimilerinde alerjiye neden olmasından ötürü bebeklerde kullanılmaması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir