SağlıkYaşam

Suda doğum nedir ve faydaları nelerdir?

Son zamanlarda popülaritesi artan doğum yöntemi suda doğum hakkında her şey...

Suda doğum, sıcak su dolu bir fanusun içinde yapılan doğuma yöntemidir. Suda doğum bir küvet ya da havuzun 37 derece su ile doldurularak hazırlanan yerde yapılmasıdır.  Kayıtlara geçen ilk suda doğum 1805 yılında, bir Fransız köyünde doğumu 48 saatten uzun süren bir kadının doğumu kolaylaştırması için ılık suya girmesiyle gerçekleşmiştir; kadın suya girdikten kısa bir süre sonra doğum hızlanmış ve sudan çıkmaya fırsat bulamadan suda doğum gerçekleşmiştir. 1970’li yıllarda Rusya ve Fransa’da bu yöntemi kullanmaya başlamıştır. Günümüzde ise bir çok ülkede suda doğum sağladığı faydalar açsısından en çok tercih edilen doğum yöntemlerinden biri olmuştur.

giving birth gif ile ilgili görsel sonucu

SUDA DOĞUMUN AVANTAJLARI

Araştırmalar, suda doğum yapan annelerin doğumda yapılan medikal müdahalelere (suni sancı, epidural, epizyotomi gibi) daha az ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor.

Ilık suyun içinde olmak, tensel bir rahatlama sağlayarak oksitosin hormonu salgılanmasını artırıyor. Doğum sırasında yeterince oksitosin salgılanabildiğinde, kasılmalar daha düzenli oluyor ve doğum süresi kısalabiliyor. Daha pozitif, daha sakin bir doğum deneyimi mümkün olabiliyor.

Ilık suyun diğer bir etkisi de, kasları ve dokuları yumuşatarak ağrı ve gerginlik hissini azaltıyor olması. Özellikle karın ve kasık bölgesindeki kasların yumuşaması ile doğum kolaylaşabiliyor. Suda doğumda normal doğumdan dolayı oluşacak komplikasyonların önüne geçilir.

Bebeğin kendi doğum suyundan, havuz suyuna geçişiyle yeryüzüne gelişi daha rahat olacak ve bu sayede gebe bebeğini kendi alabilecektir.

Bebek anne karnında suya adapte olduğundan suda doğumda da zorluk çekmeyecek ve daha çabuk oryante olacaktır.

Ä°lgili resim

SUDA DOĞUMUN RİSKLERİ

Suda doğumun riskleri genel olarak normal doğumla benzer olmasına rağmen bu doğum türünde anne adayının genel bir sağlık taramasından geçmesi elzemdir. Çünkü suda doğum için anne adayının genital bölgesinde enfeksiyon, mantar, yara gibi faktörlerin bulunmaması gereklidir. Birden fazla bebek sahibi olacaklar içinde bu yöntemin sakıncalı olduğu söylenmektedir. Sakat olma riski bulunan bebeklerde, dışkısı görüldüğü zaman, gebelik zehirlenmesi riskini taşıyanlar, astım, diyabet gibi hastalığı olan kişilere bu yöntem uygulanmamaktadır.Oksijen azlığı ya da kalp atışlarında azalma olan bebeklerde de bu metot tavsiye edilmez. Bebeğin 4 kilo ağırlığından fazla olduğu durumlarda da yapılmamaktadır. Aşırı kanama, suyun erken gelmesi de yine suda doğum yapılmasını engellemektedir.

Ä°lgili resim

SUDA DOĞUM NASIL GERÇEKLEŞİR?

Gebe rahim ağzı 4-5 santim açıldıktan sonra yani aktif doğum fazından itibaren özellikle derin uzanma, ortalama 37 °C su da olmalıdır, su gebenin karnını tamamen örtmeli ve göğüslere kadar çıkmalıdır. Karnı dışarıda bırakan suda doğumun çok fazla faydası olmaz. Gebe suda yatar, uzanır, dizlerinin üzerinde durabilir, diz dirsek pozisyonunda durabilir, çömelebilir ve sağa sola her türlü yöne hareket edebilir. Suya aldığımız gebelerin ağrıları dayanamayacakları kadar fazlaysa ve hekim uygun görürse ağrı kesici ilaçlar veya anestezi kullanılabilir. Gebe suyun içindeyken bebeğin kalp atışları aralıklı olarak takip edilir ve doğum ağrılarının şiddeti ve sıklığı doktor ve ebe tarafından takip edilir. Her şey yolundaysa bebek, suyun içerisine doğurtulur. Bebek doğduktan hemen sonra uygun pozisyon yaratılarak annesinin göğsüne konulur

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close