Yaşam

Stres ve kaygıyı hafifletecek öz yağlar

Anksiyete bozukluklarınızın üstesinden gelmek için öz yağların kokusundan güç alın...

Modern dünya koşulları insan bünyesini her gün daha fazla yıpratmakta. Üzerinize binen sorumluluklar ve görevler yüzünden kendinizi bir kapana kıstırılmş ve nefes alamıyor gibi hissedebilirsiniz. Üzerinize üzerinize gelen yüklerin sebep olduğu bu ruh halinin fizyolojik tepkilerini vermesi de gecikmeyecektir. Öyleyse siz de vakit kaybetmeden önlemler almalısınız. İşleri yetiştirme telaşının baskısını ve buna bağlı olarak kaygı seviyenizin yükseldiğini hissettiğiniz an sarılacağınız bir şeyler olmalıdır.

over anxiety gif ile ilgili görsel sonucu

Daha önce kokunun etkilerinin sınırları üzerine düşünmüş müydünüz?  Burada devreye öz yağların girmesi gerçekten etkili bir çözüm olacaktır. Öyleyse çalışma masanızda bir kaç öz yağa yer açmanın zamanı geldi. İşte stres ve kaygıyla başa çıkmak için en etkili öz yağlar:

LAVANTA YAĞI 

lavande oil ile ilgili görsel sonucu

Doğru nefes alıp verme  teknikleriyle stresi kontrol etmenin mümkün olacağı kanıtlanmıştır. Bu doğrultuda lavanta yağ şişesinin kapağını açıp derin bir nefes çekmek nefes almanın etkisini maksimum yapacaktır. Lavanta, en popüler aromaterapi yağlarından biridir. 2012 araştırmasına göre, beynin duyguları kontrol eden kısmı olan limbik sistemi etkileyerek anksiyeteyi yatıştırdığı düşünülmektedir. Birkaç damla lavanta öz yağını bir çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birlikte banyo suyuna katabilirsiniz.

KENEVİR YAĞI 

cannabis  oil ile ilgili görsel sonucu

Kenevir yağı, zevk hormonlarını serbest bırakma ve zihni gevşetme yeteneğine sahiptir. Stresi azaltır ve üstesinden gelmek için sakin ve huzurlu bir his verir. Kannabisit olarak adlandırılan kannabinoidlerin kimyasal bileşenleri, özellikle merkezi sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde farmakolojik etkiler üretmek için vücut boyunca bulunan spesifik reseptörleri harekete geçirir. İsrail Hayfa Üniversitesi’nde yapılan bir 2013 araştırmasında; travmatik bir deneyimin ardından kannabinoid tedavisinin, travmaya karşı duygusal tepkiyi düzenleyip, strese bağlı bozulmayı önleyebileceği bulunmuştur.

SARDUNYA YAĞI 

pelargonium  oil ile ilgili görsel sonucu

Endişe, stres ve yorgunluğu azaltan bu yağ da tıpkı diğerleri gibi stres azaltmada işe yaramaktadır. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, sardunya esansiyel yağının aromasının solunmasının ardından anksiyete semptomlarının derecesinin azaldığı gözlemlenmiştir..

YASEMİN YAĞI 

jasmine oil ile ilgili görsel sonucu

2013 çalışmasına göre, yasemin öz yağı solumak, sağlık ve romantizm duygusunu artırabilir. Anksiyete için kullanılan bazı diğer öz yağlardan farklı olarak, uykusuzluğa neden olmadan sinir sistemini sakinleştirdiği düşünülmektedir. Doğrudan şişeden soluyabilir veya kokusunun odayı bir difüzör yardımı ile doldurmasına izin verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close