BeslenmeSağlık

Soğan suyunun bilinmeyen beş faydası

Soğan suyunun kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor. Peki nedir soğan suyunu bu kadar popüler yapan? İşte soğan suyunun faydaları...

Her yemeğin vazgeçilmezi soğanın besin değerleri konuşulmaya başlandıkça bir çok kişi de bu bitkiyi sadece yemekler de değerlendirmekle yetinmemeye başladı ve soğanı daha etkili hale getirebilmek için çeşitli yöntemler keşfedildi. Bu yöntemlerden en popüler olanı soğanın suyunu sıkmak… Peki ne işe yarıyor soğanın suyu ve insanlar neden buna bu kadar çok rağbet göstermeye başladı. İşte soğan suyunun faydaları:

KİLO VERMEYE YARDIM EDER

Zayıflamak istiyorsanız soğan suyu bu yolda en güçlü müttefiğiniz olabilir. Soğan suyu içerdiği antioksidan bileşenleri sayesinde vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır, bölgesel yağlanmayı engeller. .Aç karnına içeceğiniz soğan suyu metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

SAÇ SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Kozmetik ürünlerin, ilaçların ve çevresel faktörlerin neden olduğu saç dökülmesini ve saç kıran hastalığını önler. İçerdiği B6 minareli saç dersinin hasara uğramış hücrelerini yeniler. Saç hacmini güçlendirerek ışıl ışıl bir görünüm kazanmasını sağlar.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR 

Soğanın içerisinde bulunan GPCS adı verilen madde kemiğin daha güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden gelişim çağındaki çocukların, hamile kadınların ve yaşlıların düzenli tüketmesi gerekir. Ayrıca yapılan araştırmalarda soğan suyunun, kemik kırılmasını onarmada da yüzde 70 destek olduğu tespit edilmiştir.

 BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Soğan suyu içerisinde bulunan polifenoller, tam bir serbest radikal düşmanı olup bunlara karşı vücudumuza koruma sağlar. Miktarı yok denecek kadar az olsa bile selenyum minerali ile bağışıklık sistemine güç verir. Soğan suyu tüketimi ile histamin üretimini durdurmak ve alerjik olayları engellemek mümkündür. Diğer yandan mikrop önleyici özelliği ile enfeksiyonları durduran soğan suyu, kanser hastalarına radyasyon tedavisi süresince zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle tavsiye edilir.

 KANSERİ ÖNLER

Soğan suyundaki polifenollerin, tümörlerin oluşumuna ortam hazırlayan serbest radikallere karşı vücudu koruması kanser hücrelerinin büyümesine de engel olur.  Polifenoller ile birlikte antioksidan olan soğan suyu, kansere karşı vücudu koruyup savaşmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda soğan tüketiminin kanser riskinin azalmasını sağladığı ortaya çıkmıştır.

Yan etkileri

  • Midede şişkinluk ve gaz
  • Özellikle mide rahatsızlığı olanlarda midede yanmaya neden olabilir.
  • Ciltte kızarıklık, döküntü alerji
  • Bazı ilaçlarla etkileşime girip etkisini artırabilir veya azaltabilir.
Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir