Güzellik

Siyah noktalar için en etkili maskeler

Siyah noktalara kullandığınız hiç bir ürünün fayda etmediğini düşünüyorsanız doğal çözümlere yönelmeye ne dersiniz?

Gün içerisinde kirli havaya maruz kalan cildiniz yeterince temizlenemediği için yağlanma oluşur.. Yağ bezlerinin salgıladığı yağ, cilt gözeneklerinden atılması beklenir ama fazla üretilen bu yağ, gözeneklere ulaşan kanalları yoğunlaşmış yağ kütlesi nedeniyle tıkayarak komedon olarak da bilinen siyah nokta oluşumuna neden olur. 

skin care gif ile ilgili görsel sonucu

Bunun gibi çevresel nedenlerin yanında hormonel faktörler de siyah nokta oluşumuna neden olur. Özellikle kadınların adet dönemlerinde değişen hormon dengesi siyah nokta sorununa yol açmaktadır. Peki siyah noktalardan doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün müdür? Bunun için yumurta akı maskesi en çok kullanılan yöntemdir. İlgili yazıya göz atabilirsiniz.

Yumurtayla siyah noktalara elveda

Peki yumurtaya alternatif metotlar denemek istiyorsanız neler yapmalısınız. İşte siyah nokta görünümünü azaltacak en etkili maskeler: 

1 yemek kaşığı kile 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip macun oluncaya kadar karıştırın. Sorunlu bölgeye sürüp 20-25 dakika, kil iyice kuruyana kadar bekleyin. Önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

1 su bardağı kaynamış suya birkaç tutam taze nane atıp, soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Bu sudan 1 yemek kaşığı alıp küçük bir kaba koyun, içine macun kıvamı alana kadar toz zerdeçal ekleyin ve karışımı temizlediğiniz bölgeye ovalayarak sürün. 20-25 dakika sonra önce ılık sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın. Kalan naneli suyu tonik olarak kullanıp pamukla ilgili bölgeye sürün.

Yarım limon suyuna 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak el ettiğiniz karışımı, temizlenen sorunlu bölgeye ya da yarım limonun üstüne doğrudan bal döküp, o bölgeyi limonla ovarak uygulayabilirsiniz. Son olarak ise yüzünüzdeki karışımı 15-20 dakika beklettikten sonra suyla yıkayıp durulayın.

  • Bu maskeleri yüzünüze uygulamadan önce kaliteli bir tonikle yüzünüzü temizlemelisiniz.
Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir