Beslenme

Siyah çayı bırakıp oolong çayı içmeniz için beş neden

Türk kültüründe önemli bir yeri olan siyah çay yerine oolong çayı içerek vücut sağlığınızı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Oolong çayı, Camellia Sinensis adlı bir bitkinin farklı bölgelerinden üretilen Çin çayıdır. Yeşil çay ve siyah çayın da camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretildiğini düşünürsek Oolong çayınını diğer çaylardan ayıran özelliğinin  yapraklarının işlenme biçimi olduğu söylenmektedir.Oolong çayı, vücut yağını yakacak derecede yüksek insülin aktivitesi başlatır. EGCG adlı bir kateşinden oluşur. Bu antioksidan basit bir polifenol olup, aşırı oksidan metabolizmasını ve kalp sağlığını arttıran unsurları kontrol eder. EGCG’nin yanı sıra, oolong çayı; A, B, C ve E vitamininin iyi bir kaynağıdır. Oolong çayının içeriğindeki tüm bu değerli vitaminler onun siyah çay karşısındaki gücünü ortaya koyuyor. Siz de çay tutkunuysanız siyah çay yerine oolong çay tüketme alışkanlığı kazanmaya çalışabilirsiniz. İşte bunun için nedenler:

KOLESTEROLÜ DENGELER 

Önemli oranda antioksidan içeren oolong çayı, kardiyovasküler sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir. Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimi engeller ve var olan plakların temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca siyah çay yerine oolong çayı tüketenlerin hipertansiyon sorunu yaşama riski düşüktür.

KİLO VERDİRİR

Polifenol bileşiği vücuttaki yağ metabolizmasını kontrol etmede oldukça etkili bir bileşiktir. Oolong çayında da polifenol bileşiği bulunmaktadır. Bu sayede bu çay içildiğinde vücutta yağ yakımı kolaylaşır. Vücuttaki yağ hücrelerini yakan bazı enzimler bu sayede aktif hale gelir. Oolong çayı ile obezite rahatsızlığına çözüm bulunacağı tahmin edilmektedir. Bu konuyla ilgili araştırmalar hala devam etmektedir.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Yeşil çay ve siyah çayda olmayan ve sadece oolong çayında bulunan bazı polifenoller kan şekerini düşürmek için etkilidir. Tayvan’da yapılan bir çalışmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek kan şekeri düzeyini şeker ilaçları kadar düşürmektedir. Ancak çayın bu etkisi konusunda kesin bir sonuç için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI KORUR

Oolong çayında bulunan polifenoller bir diğer faydası ise ağız ve diş sağlığını geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlamasıdır. Siyah çay dişlerin sararmasına sebep olurken oolong çayı tam tersi bir etkide bulunuyor.  Osaka Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi riskini azaltıyor.

STRESİ AZALTIR 

Siyah çayın içindeki aşırı miktarda kafein ani ama kısa bir enerji sağlayabilir ancak uzun vadede baş dönmesine neden olabilir. Oolong çayı, en az fermente edilmiş çay türüdür ve yüksek miktarda kateşin ve çok az miktarda kafein içerir. Oolong çayı böylece rahatlatır. Japonya Osaka Enstitüsü Sağlık Bilimi’nin yaptığı araştırmaya göre, oolong çayının stresi %10 ile 18 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu şifalı çay içerdiği polifenoller nedeniyle stresi bastırır. Ayrıca çay yapraklarında bulunan L-teanin blok ve L-glutamik asit beyindeki reseptörleri etkiler. Bu bileşikler stres ve sinirsel aktiviteleri etkiler. Bunun sonucunda da stres azalır.

Oolong çayının yan etkileri

Ancak her şeyin aşırısı zarar olduğu gibi Oolong çayınında fazla tüketilmesinin bazı olumsuz etkileri olabilir. Oolong çayını çok fazla tüketmek; dehidrasyon, diyare ve depresyon gibi yan etkilere sebepiyet verir.  Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir. Düzenli olarak ilaç kullananlar oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan bilgi almalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir