Sağlık

Sinameki yağının sağlığa beş faydası

Sağlığınızı korumak için sinameki yağını bol bol tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Sinameki bitkileri sarı veya yeşil yaprak taşıyan küçük çalılıklardır. Bu bitkiler tropik bölgelerde gelişir, ancak bazıları daha ılıman iklimlerde büyüyebilir. Sinameki yağı ise bu bitkiden elde edilen bir doğal bir yağdır. Bu bitkinin yapraklarının en popüler iki çeşidi Cassia angustifolia ve Cassia accutifolia’nın sağlığa mucizevi etkileri ispatlanmış ve bu yapraklardan üretilen çayın şöhreti tüm dünyaya yayılmıştır. Ancak sinamekinin çayı bu kadar ilgi görürken bitkinin yağı aynı şekilde tanınırlığa sahip değildir. Peki kıyıda köşede kalmış sinameki yağının faydlaları nelerdir?

Sinameki çayı denilince akıllara gelen ilk şeyin hızlı saç uzatma kürleri akla gelir. Sinameki yağının da çayından aşağı kalır yanı yoktur. Sinameki yağı saçların sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde uzamasına yardım eder. Saçları olan etkisi aynı zamanda kırık ve yıpranmış saç uçları için de ortaya çıkar daha hızlı bir şekilde saçların onarılmasını sağlar. Sinameki yağı  saçlarınıza olduğu kadar saç derisine de önemli bakımlar sağlayarak saç derisinde oluşabilecek rahatsızlıklardan sizleri arındırır, konak ve kepek gibi sorunsallardan da tamamen kurtulmanıza yardımcı olur.

İçerisinde bulanan maddeler güçlü bir yapıya sahiptir. Midede meydana gelebilecek gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların tedavisi için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Midede bulanan asit miktarını dengeler ve asitin mideden yemek borusuna doğru çıkmasını engeller.

Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler, bu sayede hem kas ağrıları ve kasılmaların önüne geçmemize yardımcı olur. hem de ruhsal olarak sakinleştirici bir etki oluşturarak sinir ve stresten uzak tutuyor.

Kalp sağlığı için oldukça önemli bir bitki yağıdır. Kalpte meydana gelebilecek rahatsızlıkların önlenmesine fayda sağladığı gibi kalp hastalıklarına yakalanma riskini de düşürür. Bunun yanı sıra kalp damarlarında meydana gelmiş olan tıkanıkların açılmasına ve kalbe pompalanan kan miktarının daha verimli bir şekilde oluşumu konusunda oldukça faydalıdır.

Sinameki yağı anti-inflamatuardır. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilecek ağrıların hızlı bir zamanda geçmesine yardımcı olur. Meydana gelebilecek ağrılar arasında en fazla rahatsızlık veren diş ağrısıdır. Bu yağın ağrıyan diş üzerine damlatılması ile birlikte ağrı kısa süre içerisinde kesilmektedir. Ancak bu yöntem geçicidir. Bunun yanı sıra eklem ağrılarının geçmesi içinde kullanılabilen harika bir bitki yağdır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir