Sağlık

Shilajit nedir ve ne işe yarar?

Ayuverda tıbbında en fazla kullanılan antik bitki Shilajitin faydaları...

Shilajit, yaz aylarında, Kuzey Doğu Hindistan ve Asya’nın diğer bölgelerindeki dağlarda, yüksek kayaların arasından dışarı sızan, zengin mineralli organik bir bileşendir. Sanskritçe’de, Shilajit; “dağların fatihi ve zayıflığın yıkıcısı” anlamına gelir. Çok fazla popüler olmayan bu bitki gerçekten de isminin hakkını veriyor ve bir çok zayıf noktayı tedavi edici bir yöntem olarak kabul ediliyor. Peki shilajitin faydaları nelerdir? 

ENERJİ VERİR

Binlerce yıldır, shilajit bitkisi enerjinin arttırılması ve vücudun yenilenmesi için kullanılmaktadır. Shilajitin, enerji düzeyini arttırabilmesinin temel sebebi, hücrelerde bulunan mitokondrilerin fonksiyonlarını iyileştirebilmesi. Mitokondri organeli, hücrelerimizin içerisindeki güç kaynaklarıdırlar ve oksijen ile besinleri ATP’lere çevirerek hücrelerin kullanabileceği enerjiyi tedarik ederler. Shilajit ise mitokondrinin oksijeni kullanmasını uyarır ve böylece daha fazla enerji üretilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Shilajitin bir diğer önemli fonksiyonu ise vücuttaki sistemleri düzenleyebilmesi ki bunlar arasında bağışıklık sistemi ve hormon dengesi bulunmaktadır. Pek çok araştırmacı, onun beden üzerindeki bu etkisinin vücudu dengede tuttuğunu belirtiyor.

KANSERLE SAVAŞIR

Shilajitin pek çok kanser tipine karşı toksik etkide bulunduğu görülmüştür ve bunlar arasında akciğer, meme, kolon, rahim ve karaciğer kanseri bulunmaktadır. Bazı araştırmacılar bu etkinin bitkinin içerisindeki bazı ağır metal bileşikleri olabileceğini belirtiyorlar ve bu durum shilajiti doğal bir kanser tedavisinin öznesi yapabiliyor.

KEMİK SAĞLIĞINI KORUR

Shilajit, iskelet sistemini de destekleyebilmektedir. Bazı araştırmalara göre kemiklerin kendilerini yenilemelerine destek çıkmaktadır ve bunun yanında kemik erimesini de yavaşlatmaktadır.

BEYİN SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Shilajit, beyin hücrelerini koruyan özel bir mekanizmaya sahiptir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, travmatik beyin yaralanması sonucunda ölümcül olarak ortaya çıkan beyinde ödem, kan-beyin bariyerinde sızıntı ve kafatası içi basıncı hususlarında pozitif etkileri olduğu görülmüştür.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir