Sağlık

Servikal polip nedir?

Özellikle 40-50 yaş civarındaki ve birden fazla çocuk doğurmuş olan ve hamile kadınlarda ortaya çıkma ihtimali yüksek olan servikal polip nedir? Neden ortaya çıkar? İşte servikal polipe dair bilmeniz gereken her şey...

Servikal polip, servikste yani rahmi vajinaya bağlayan kanalda ortaya çıkan oluşumlardır. Polipler, küçük ve genellikle iyi huylu tümöral oluşumlardır. İnsan vücudunda rahim ağzı, rahmin içi (endometrium) ses telleri ve bağırsaklar gibi bazı organlarda oluşmaktadırlar. Rahim içi polip, rahimin içini döşeyen zar tabakasından köken alır ve bu doku normalin dışında büyüyerek rahim boşluğuna doğru itildiğinde polip meydana çıkar. İtilmiş olan bu doku rahim içi ile bağlantısını kesmez. Bu bağlantı çok ince ise bunun adına saplı polip denir. Bazı durumlarda rahim içi ile polip arasındaki bağlantı daha geniş alana dağılır ve geniş tabanlı polipler meydana çıkar. Saplı polipler ileriki zamanlarda rahim ağzından dışarıya doğru sarkabilirler.

cervical polyp uterus and normal uterus ile ilgili görsel sonucu

SERVİKAL POLİP NEDENLERİ

Servikste iki farklı tip polip oluşabilir:

Ektoservikal polip: Menopoz sonrası kadınlarda bu poliplerin gelişme riski yüksektir. Bunlar serviksin dış katmanındaki hücrelerin üzerinde gelişirler.

Endoservikal polip: Daha yaygın olan bu tür, serviks kanalındaki servikal bezlerden büyürler. Bu polip türü özellikle menopoz geçirmemiş kadınlarda görülür.

Bazı kadınların neden polip geliştirdikleri bilinmiyor ancak sebepleri arasında vücudun anormal östrojen düzeyine tepki göstermesi bulunabilir.

Ayrıca artan ve yüksek östrojen düzeyleri, kan damarlarının tıkanmaları, serviks, vajina ve rahimde inflamasyonlar servikal polibin nedenleridir.

SERVİKAL POLİP BELİRTİLERİ

• enfeksiyon varsa kötü kokulu vajinal akıntılar
• adet döneminde daha ağır akıntılar
• adet dönemleri arasında lekelenmeler
• cinsel ilişkiden sonra kanama
• duştan sonra kanama
• menopozdan sonra kanama

SERVİKAL POLİP TEDAVİSİ

Rahim ağzındaki polipler genellikle iyi huylu oluşumlardır ancak çok nadiren kötü huylu (malign) olabilecekleri için smear testi yapılır ve de biopsi alınır. Polipler için ilaç tedavisi yoktur, cerrahi olarak alınması gerekir.

Bunun için üç yöntem vardır.

Polip forsepsleri kullanarak polipi tutmak ve nazikçe çekmek
Polipin çevresine kesmeden önce tıbbi ip sarmak
Polipin tabanını çevirmek ve çıkartmak

Polipler genellikle tek bir tane olur ve lokal anestezi ile basitçe alttan alınabilir. Çok sayıda ve büyük polipler varsa alttan ameliyat için genel anestezi gerekebilir. Alınan polip patolojik incelemeye gönderilir ve sonuç sadece polip olarak gelirse ek bir tedavi yapılmaz. Rahim ağzındaki polipler her zaman alttan alınır, karından ameliyat gerekmez. Ameliyat süresi genellikle 10 dakika civarındadır.

Kimler ameliyat olamaz?

  • Rahim ağzında ya da iç bölgesinde enfeksiyon oluşması ya da enfeksiyon riskinin bulunması,
  • Rahmin çok büyük olması ve oluşan poliplerinin boyutunun da aynı oranda artış göstermesi,
  • Hastanın anesteziye ya da cerrahi tedaviye uygun olmayacak yapıya sahip olması,
  • Hastanın hamile ya da yeni doğum yapmış olması,
  • Polip ameliyatı olacak hastanın operasyon sırasında kullanılacak ilaçlara alerjik reaksiyon verme ihtimalinin bulunması,
  • Rahim kanseri bulunması halinde polip ameliyatı yapılmaz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir