Beslenme

Şeftali suyunun sekiz faydası

İçerdiği besin değerleriyle şeftali suyunun vücut sağlığınız için bir nimet olduğunu biliyor muydunuz? İşte şeftali suyunun faydaları...

En çok tüketilen meyvelerden şeftali C,E ve K vitaminleri ile fosfor, magnezyum, bakır, çinko, potasyum, manganez,demir ve kalsiyum minareleri ile adeta bir şifa kaynağı. Ülkemizde şeftali en çok Bursa ilinde yetişmektedir ve burada “on numara, takunyacı, gülaver, jarselet, diksalet, oralat, Re 1” isimleri ile de bilinir.Şeftalinin meyve olarak tüketimine ek olarak bu meyvenin suyunun sıkılıp içilmesi de son derece önemlidir. İşte şeftali suyunun faydaları…

Şeftali suyu doğal olarak alkalidir. Uzmanlar bu özelliği sayesinde onun hazımsızlık, gastrit, kabızlık, şişkinlik, bulantı ve diğer sindirim bozukluklarına iyi geleceğini söylemektedirler. Şeftali ayrıca Mide ağrısı için de doğal bir çözümdür ve bağırsaklardaki kurtları da temizleyebilmektedir.

Şeftali suyu kalp kaslarını güçlendirir ve tüm vücuda kan akışını iyileştirir. Bunun sonucunda kan basıncı düşer ve kolesterol azalır. Bu da onu kalp ve damar sağlığı açısından da koruyucu bir içecek yapar.

Şeftali suyu diüretiktir ve müshil özelliği vardır. Bu nedenle, böbrek ve mesane fonksiyonlarını uyarmak ve iyileştirmek için kullanılabilir. Düzenli tüketildiğinde; nefrit, diğer böbrek ve karaciğer hastalıklarının oluşma riskini azaltır.

Şeftali suyunda beta karoten bol bulunmaktadır ve bu da onun görüşü iyileştirmesini sağlar. Şeftali suyu gözlere olan kan dolaşımını iyileştirir, gözdeki deforme olmuş hücreleri güçlendirir. Böylece kasları besleyerek kas zayıflığı kaynaklı görüş kayıplarına engel olur.

Şeftali vücuttaki demir emilimini arttıran C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Adet dönemlerindeki kadınlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda görülen kansızlık demir eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Uzmanlar bu dönemlerde şeftali suyu tüketilmesi gerektiğini belirtir.

Güneş, kötü beslenme ve çevresel faktörler cildimizi deformasyona uğratır. A ve C vitaminleri bakımından zengin olan şeftali bu durumun yaşanma riskini ortadan kaldırır. Vücutta cildi olumsuz etkileyen serbest radikallerin idrar yolu ile atılmasında yardımcı olan güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.

Şeftali doğal bri antioksidandır ve inflamasyonları da bastırır. Böylece ağrıları, şişkinlikleri ve inflamasyonları tedavi eder. Ayrıca cildin de sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir