Sağlık

Sandal ağacı yağının bilinmeyen beş faydası

Sandal ağacı yağı ile bütüncül sağlığınızı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte sandal ağacı yağının beş faydası...

Sandalgiller familyasından gelen sandal ağacı, Hindistan’ın dağlık bölgesinde yetişmekte olan küçük boylu bir ağaçtır. Ağacın odunu ise sarımtıraktır ve değişik bir kokuya sahiptir. Bu sıra dışı ağaç otuz yaşına geldiğinde ağacın kök ve gövde kısımları kullanılarak uçucu bir yağ olan sandal esansı elde ediliyor. Peki sandal ağacı yağı olarak adlandırılan ve kendisine has hoş kokusuyla kullanımı artan bu öz yağın faydaları neler?

ZİHNİ DİNGİNLEŞTİRİR

Sandal ağacı yağının en bilinen özelliği kendine özgü kokusu sayesinde zihinsel yorgunluğu gidermesi, rahatlatması ve gevşetmesidir. 2006 yılında yapılan çalışmaya göre sandal ağacı yağı beyinde bulunan bazı noktaları harekete geçirmekte, kullanan kişilerin zihin berraklığı neticesinde daha bilinçli davrandıkları gözlemlenmektedir. Beyni açıcı ve dinginleştirici özelliği sayesinde sandal ağacı yağı meditasyon sırasında sıkça kullanılmaktadır.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Sandal ağacı yağının beyni güçlendirme etkisi olduğu da en bilinen özelliklerdendir. Özellikle yoğun tempo ile stres altında çalışan kişiler unutkanlık sorunu ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Bunun önüne geçmek, daha kolay hatırlamak için sandal ağacı yağı kullanımı tavsiye edilmektedir. Böylelikle zihin gelişimi ve hafızanın artması desteklenmiş olmaktadır.

sandalwood oil ile ilgili görsel sonucu

CİLDİ SIKILAŞTIRIR

Sandal ağacı öz yağı hafif bir ölçüde sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir, yani dişeti ve cilt gibi yumuşak dokularımızda küçük kasılmalara neden olabilir. Birçok tıraş ve yüz toniği cildi yatıştırmaya, sıkıştırmaya ve cildin temizlenmesine yardımcı olmak için sandal ağacı öz yağını birincil bileşen olarak kullanır. Aynı zamanda birçok cilt temizleme ürününün içerisinde de bu yağın kullanıldığı görülmektedir. Sandal ağacı yağının cilt üzerindeki diğer olumlu etkisi de ciltte oluşan lekeleri açmaktır. Bunun için 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı badem yağı ve 4 yemek kaşığı sandal ağacı tozu karıştırılarak krem kıvamında bir hamur elde edilir. Elde edilen bu hamur cilde uygulanır ve yaklaşık yarım saat bekledikten sonra cilt ılık su ile durulanır. 10 gün düzenli olarak bu maskenin uygulanması durumunda cilt renginde gözle görülür bir açılma olur.

ANTİ-İNFLAMATUARDIR VE BAKTERİLERLE SAVAŞIR

Sandal ağacı yağının ağrıları azaltıcı ve enfeksiyonları giderici etkisi de bilinmektedir. Boğaz ağrısını giderebilmek için iki damla sandal ağacı yağı eklediğiniz bir bardak su  ile gargara yapmak sorunun hafiflemesini sağlayacaktır. Sandal ağacı yağı; böcek ısırıkları, cilde temas rahatsızlıkları veya sorunlu cilt koşulları gibi hafif iltihaplanmayı azaltabilecek anti-inflamatuardır. Ayrıca sandal ağacı yağı ürtiker ve göğüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Bunların yanında sandal ağacı öz yağı mükemmel bir anti-viral ajandır. Herpes gibi virüslerin önlenmesinde yararlı olduğu biliniyor. Yüzeysel yaralar, sivilceler, siğiller veya kızarma gibi hafif cilt tahrişlerinde enflamasyonu azaltmak için deriye uygulanabilir.

sandalwood oil ile ilgili görsel sonucu

ÖKSÜRÜK VE BALGAM SÖKTÜRÜR

Öksürük ve balgam gibi şikâyetlerin nedeni genellikle üst solunum yolunda yer alan bakteri ve virüsler ile alakalı olmaktadır. Bunlarla mücadele edebilmek için ise sandal ağacı yağı son derece faydalıdır. İstenilen etkinin elde edilebilmesi için temiz bir havluya birkaç damla sandal ağacı yağı damlatılarak bununla solunum yapılmalıdır. Bu sayede öksürüğün şiddeti azalacaktır. Benzer etki balgam üzerinde de geçerli olmaktadır.

SANDAL AĞACI YAĞININ OLASI YAN ETKİLERİ 

Herhangi bir rahatsızlığı olan ve bu tür rahatsızlıkların tedavisi için ilaç kullanan kişiler sandal ağacı yağı kullanımından önce kesinlikle doktora danışmalıdır. Çünkü ilaçların ve tedavi yollarının sandal ağacı ya da sandal ağacı yağı ile etkileşimde nasıl bir sonuç yaratacağı konusunda yeterli çalışma yoktur. Solunum yetmezliği, bronşsal astım ve karaciğer rahatsızlıkları yaşayan kişilerin sandal ağacı ya da sandal ağacı yağı kullanmaları önerilmez. Cildi çok hassas ve alerjik olan kişilerde sandal ağacı tozu ve sandal ağacı yağı kızarıklıklara sebep olabilir. Ancak bunlar geçicidir, kalıcı bir hasar

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir