BeslenmeGüzellik

Saç sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken sekiz yiyecek

Beslenme düzeninizle saçlarınız arasında güçlü bir bağ var. Peki daha bakımlı saçlar için neler yemelisiniz?

Saçlarınızın canlı, parlak ve gür görünmesi için çok fazla saç bakım ürünü kullanıyor olabilirsiniz. Saçlarınızın uzaması için en etkili öz yağları keşfetmiş ve türlü maskelerde uyguluyor da olabilirsiniz. Peki dışarıdan bu kadar ilgiyle üzerine eğildiğiniz saçlarınızın sağlığı için en önemli noktayı atladığınızı hiç düşündünüz mü? Evet, saçlarınız içeriden de bakıma ihtiyaç duyar ve siz ne yerseniz  buna olumlu veya olumsuz tepki gösterir. Öyleyse saçlarınızı içeriden de güçlendirme ve besleme vakti. İşte saç sağlığınız için beslenme düzeninize dahil etmeniz gereken beş gıda:

YUMURTA 

hair health and beauty gif ile ilgili görsel sonucu

Yumurta saçın kaybettiği nemi kazanmasına yardımcı olur. Yumurtanın içeriğindeki çok önemli mineraller olan çinko, sülfür, selenyum ve demir sayesinde saçlarınız daha güçlü görünür ve kolayca uzar.

TURUNÇGİLLER

gets longer hair gif ile ilgili görsel sonucu

Portakal, limon, mandalina gibi meyvelerde C vitamini çoktur ve C vitamini kolajen üretiminde önemli bir role sahiptir ve saçınıza doğal bir parlaklık verir.

KUŞKONMAZ

gets longer hair gif ile ilgili görsel sonucu

Kuşkonmazda bol miktarda folik asit bulunur ve bu asit proteinlerin daha kolay emilmelerini sağlar. Ayrıca kuşkonmazda A ve C vitaminleri de bol bulunur. Lifler ve demir bakımından da zengindir. Bir silikon kaynağı olduğu için saçların üretimini hızlandırır.

TATLI PATATES

hair health and beauty gif ile ilgili görsel sonucu

Eğer saçlarınızın parlaklığını ve hacmini kaybettiğinden endişe ediyorsanız, normal patates yerine tariflerinizde tatlı patates kullanmayı deneyin. Kolajen yapımı ve üretimi için gereken C vitamini zengini tatlı patates, saçlarınızın sağlıklı ve gür görünmesine yardımcı oluyor.

BEZELYE

hair health and beauty gif ile ilgili görsel sonucu

Bezelye saç kaybı yaşayan kişiler için en etkili tedavi şekillerinden biridir. İçeriğindeki bol B vitamin sayesinde saçların hızla uzatır ve mat saçların da parlamasını sağlar. Bu nedenle bol bol tüketilmelidir.

ISPANAK

gets longer hair gif ile ilgili görsel sonucu

Ispanak demir, A ve C vitaminleri açısından son derece zengin ve bu içeriğiyle de saç derisine iyi gelen bir sebzedir. Geçmişten günümüze kepek ve mantar gibi saç derisi problemlerinde de kullanılan ıspanağı bol tüketmek saçlarınıza çok iyi gelir.

KURUYEMİŞLER 

gets longer hair gif ile ilgili görsel sonucu

Saçların normal uzama döngüsünün korumasında E vitamini, esansiyel yağ asitleri ve sülfür içeren kuruyemişler oldukça etkilidir. Ceviz, fındık, badem gibi yemişler saçlara doğal parlaklık verir. Badem, ayrıca saç uzamasında özellikle önemli rol oynuyor. E vitamini ve biotin zengini badem, saçlarınızın güçlenmesine yardımcı oluyor ve saç derinizi besliyor. Küçük bir avuç bademi öğlen yemeğinde salatanıza serpiştirin veya öğün aralarında tüketin. yer fıstığı saç dökülmesine neden olan tiroid bezi sorunlarını engelleyen iyot bakımından zengindir.

KETEN TOHUMU 

gets longer hair gif ile ilgili görsel sonucu

Keten tohumunda demir bol bulunur ve ayrıca omega-3’e de sahiptir.  Bunlar saç sağlığınız için elzem besin değerleridir. Her gün bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir