Güzellik

Saç sağlığınız için mutlaka kullanmanız gereken beş bitki çayı

Bitki çaylarının şifai etkilerini saçınızda hissetmeye hazır olun. İşte saçınıza iyi gelecek beş bitki çayı...

Bitki çaylarının mucizevi etkileri üzerine çok konuşulur. Günlük hayatımızın içinde de belli başlı bitki çayları yer etmiştir. Özellikle bulaşıcı bir hastalıklara yakalanmamak veya hastalık sürecini kolay atlatmak için bitki çaylarından şifa umarız. Peki bu bitki çaylarının saç sağlığınız içinde mükemmel faydalar sağladığını biliyor muydunuz?

washing hair gif ile ilgili görsel sonucu

İşte saç bakım rutininizde mutlaka kullanmanız gereken beş bitki çayı:

PAPATYA ÇAYI 

DAISY TEA GİF ile ilgili görsel sonucu

1 litre kaynar suyun içine 1 avuç dolusu papatya çiçeği atın. Birkaç kez karıştırın ve ağzı kapalı bir şekilde 20 dakika demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra yeni yıkadığınız saç derinize ve saçınızın tamamına papatya çayını sürün. Saç diplerinize papatya çayı ile masaj yapın. Ardından saçınızı  durulamadan bu şekilde kurumaya bırakın. Papatya çayı saçınızın dökülmesini engelleyecek, sağlıklı ve gür görünmesini sağlayacaktır.

BİBERİYE ÇAYI 

rosemary tea ile ilgili görsel sonucu

Bir miktar biberiye yaprağını suda kaynatın ve daha sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yaprakları süzün ve elde ettiğiniz suyla saçınızı yıkayın. Biberiye bitkisi bir çok saç bakım ürününde de kullanılan saç köklerini güçlendiren ve saçın hızlı uzamasına katkıda bulunan bir bitkidir.  Ancak hassas cilt yapısına sahipseniz biberiye çayının az bir miktarını cildinizin küçük bir bölümünde test edip reaksiyon verip vermediğinden emin olmalısınız.

ADA ÇAYI 

sage tea ile ilgili görsel sonucu

Saç dökülmesinin önüne geçecek bitki çaylarından biri de ada çayıdır. 1 litre kaynar suyun içine 4-5 yaprak adaçayı atın, birkaç kez karıştırın ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Soğuyunca yıkadığınız saçınızın diplerine ve tellerine sürün. Saç diplerinize adaçayı ile masaj yapın.

SİNEMEKİ ÇAYI 

SİNAMEKİ ÇAYI  ile ilgili görsel sonucu

1 tutam sinameki otunu bir fincan suya atın ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzün ve etkisini kuvvetlendirmek için içine 1 adet Bemiks ampül kırın. Son olarak 2 çay kaşığı tatlı badem yağı ekledikten sonra iyice karıştırın ve elde ettiğiniz kürü saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayınız. Antibakteriyel özelliğe sahip olan sinameki otu, saç derisinin arınmasını ve nefes almasını sağlar. Saç köklerinin canlanmasını sağlayan sinameki otu, içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde saçları besleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

ISIRGAN OTU ÇAYI 

dead nettle TEA ile ilgili görsel sonucu

1 litre kaynar suyun içine bir tutan ısırgan otu atın ve 20 dakika demlenmeye bırakın. Soğuyunca temiz saçınızın diplerine ve tellerine sürün. Isırgan çayını içmek isterseniz de 1 fincan kaynar suyun içine 2-3 tane ısırgan otu atın ve 10 dakika demlendikten sonra için veya saçlarınızı ısırgan otu çayıyla yıkayın. Saç derisini güçlendiren demir açısından zengin hem de idrarla birlikte atıkların atılmasına yardımcı olan ısırgan yıpranmış saçlarınızı hayata döndürecektir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir