Yaşam

Roma’da mutlaka görmeniz gereken beş yer

Roma'ya uçak biletinizi almadan önce şehirden görmeden ayrılmamanız gereken yerlerin listesini yapmaya ne dersiniz?

Medeniyetler tarihinde en özel yere sahip, antik uygarlığın beşiği ve büyüleyici geçmişiyle hayranlık uyandıran Roma günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerin başında yer alıyor. Şehrin kuruluş efsanesi bile tek başına Roma’ya gitmek için yeterli bir sebepken kadim ve muazzam bir imparatorluğa ev sahipliği yapan bu şehrin yüzyıllar boyunca nice efsanevi hikayeleri nice tarihi karakterleri kucağına aldığı tartışılmaz. Eğer siz de tarihe ve arkeolojiye biraz meraklıysanız Roma’ya mutlaka gitmelisiniz. Denildiği gibi “Her yer Roma’ya çıkar.” Öyleyse bavulu hazırlama ve yola koyulma vaktidir. Yol eninde sonunda Roma’ya zaten çıkacaktır. Peki Roma’da mutlaka görmeniz gereken yerler nereler?

KOLEZYUM

colosseum rome gif ile ilgili görsel sonucu

Roma denince arkasından gelecek isim kesinlikle Roma İmparatorluğu’nun ikonik sembollerinden Kolezyum’dur Flavianus Amfitiyatro adıyla da tanınan görkemli yapı, yaygın inanışa göre adını girişinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki Colossus Neronis Heykeli’nden alıyor. 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe sahip amfitiyatronun inşasına İmparator Vespasian’ın tahtta olduğu M.S. 72 yılında başlanmış. MS 80 yılında Titus döneminde tamamlanmış  İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki heykelin adını aldı. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi.

AŞK ÇEŞMESİ (TREVİ ÇEŞMESİ)

love fountain rome gif ile ilgili görsel sonucu

Trevi Çeşmesi’nın tarihi, İmparator Augustus döneminde başlar. Tarih, su arayan askerlere su kaynağının yerini gösteren bir kızın efsanesine dayanmaktadır. Poli Sarayı’nın bir kenarına Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisidir. Üç yolun kavşağında bulunduğu için Trevi adı konulduğu varsayıldığı gibi, üç yeraltı su yolunun bu noktada toplanmasının isminin nedeni olduğu iddiası da vardır. Trevi Çeşmesinin genel ifadesi “deniz”dir. Denizkabuğu şeklinde bir at arabası, arabayı çeken denizden çıkan kanatlı atlar ve arabada bulunan mitolojik deniz tanrısı, görünümün konusunu oluşturmaktadır. Heykel ve mimarî çok güzel bir biçimde kaynaşmıştır.

SANTA MARIA MAGGIORE BAZİLİKASI 

Santa Maria Maggiore basilica rome gif ile ilgili görsel sonucu

Büyük Roma bazilikalarından biri olan Santa Maria Maggiore, farklı mimari tarzların bir arada kullanımı konusundaki en başarılı örneklerden biridir. Orijinal kilise efsaneye göre M.S 356 yılında, Esquiline Tepesi’ne yağan kardan sonra, bu tepenin doruğuna yapılmıştır. Efsaneye göre bir gece Bakire Meryem papanın rüyasına girer ve ona yeni bir kilise inşa etmesini, yeni kilisenin inşa edileceği yeri ise yarın karla işaretleyeceğini söyler. Gerçekten de yaz günü olmasına karşın Esquiline Tepesi’ne kar yağar ve bunun üzerine papa da bu bölgeye kiliseyi yaptırır.

VITTORIE EMANUELE II ABİDESİ

Vittorio Emanuele II rome gif ile ilgili görsel sonucu

Kentin en gösterişli yapılarından birisi olan Vittorio Emanuele II Abidesi, adını aldığı Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarını onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında Giuseppe Sacconi tarafından inşa ettirilmiş. Asıl adı Altare della Patria olan anıtın yapılabilmesi için başta III. Paul Kulesi olmak üzere civardaki pek çok bina yıkılmış. Tasarımında Neo-Klasik stilin tercih edildiği yapının çatı kısmının iki yanında sağ ve sol üst köşelerde yer alan tanrıça Victoria’nın üstünde olduğu “Mahşerin Dört Atlısı” adı verilmiş at heykelleri bulunuyor. Abide beyaz, saf mermerden yapılmış olup görkemli merdivenlere ve heykellere sahiptir: Abide aynı zamanda I. Dünya Savaşı sonrasında inşa edilen Meçhul Asker Mezarlığı’nı da içermektedir. Yapının girişi de Birleşmiş İtalya müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

VATİKAN MÜZELERİ 

VATİCAN rome gif ile ilgili görsel sonucu

Papalar tarafından toplanan birçok sanat eserine ev sahipliği yapan, alanında dünyanın en büyüklerinden biri olarak değerlendirilen Vatikan Müzeleri’nin temelleri, 1506 yılında Santa Maria Maggiore Bazilikası yakınındaki bir şarap mahzeninde Laocoön ve Oğulları Heykeli’nin bulunması ile atılmış. Galerilerinde Antik Yunan, Etrüsk eserlerinin yanı sıra modern dinsel sanat eserlerine ve tablolarına yer verilmiş olan kültürel tesisin bir günde bitirilemeyecek kadar geniş koleksiyonlarını bir kenara bırakacak olursak, en güzel kısmını önündeki merdivenleri oluşturuyor. Müzenin 54 galerisi arasında dünyaca ünlü Sistina Şapeli de yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close