BeslenmeSağlık

Rambutan meyvesinin 12 faydası

Dış kabuğunun rengi kırmızı ile sarı renkleri arasında değişen ve görünümüyle egzotik bir hava taşıyan rambutan meyvesinin sağlığa yararları saymakla bitmiyor...

Ana vatanı Endonezya ve Malezya olan; rambutan meyvesi orta boyutlu tropik bir ağaçtan elde edilmektedir Dünyanın en ilginç doğa ürünleri arasında yer alan rambutan meyvesinin ülkemizde Antalya’da yetiştirildiği bilinmekte ancak henüz manav tezgahlarında popüler hale gelmemiştir. Buna rağmen bu egzotik  meyvenin faydaları çok fazla konuşuluyor ve saymakla bitmiyor. İşte rambutan meyvesinin 12 faydası:

Rambutan meyvesi İçerdiği demir minerali sayesinde vücutta hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Çünkü eğer bir bireyin vücudunda yeterli miktarda demir minerali bulunmazsa, metabolizmadaki kırmızı kan hücreleri yeterli miktarda oksijen taşıyamazlar

Çalışmalar rambutanın antik zamanlardan bu yana antibakteriyel özellikleri için kullanıldığını göstermiştir. Bazı çalışmalarda meyvenin antiseptik özellikleri de tespit edilmiştir. Bu da onun vücuttaki enfeksiyonları giderdiğinin göstergesidir.

Bazı kaynaklar, rambutan yapraklarının bir afrodizyak görevi gördüğünü belirtmektedirler. Yapraklarını suda haşlamak ve daha sonra tüketmek libidoyu arttıran hormonları aktive etmektedir.

Rambutanın antibakteriyel özellikleri, kepeğin tedavi edilmesi ve diğer saç derisi problemlerinin üstesinden gelinmesi için yardımcı olmaktadır.

Meyvenin içeriğindeki C vitamini sayesinde, sperm kalitesi yükseliyor ve sperm sayısı artıyor. C vitamini, spermlerin oksitlenmesini önlüyor ve testislerdeki hücreleri korur

Bol lifli içeriği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Diyabet hastalarının yaşadığı ağrıları dindirmede yardımcı olduğu söylenen rambutanın, özellikle ‘diyabet mellitus’ hastalığına karşı etkili olduğu bilinmektedir.

how to eat rambutan fruit ile ilgili görsel sonucu

Beyaz kan hücreleri ve alyuvar hücrelerini besleyerek oksijen taşır, vücuttaki kan dolaşımını düzenlediği ve koruduğu görülmüştür ve kan değerlerinin doğal bir şekilde iyileşmesine etki eder.

İçerdiği oleik ve eikosoid yağ asitleri sayesinde cildi güzelleştirir ve cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Rambutanda bulunan lifler, sindirim sağlığına iyi gelirler. Sindirime yardımcı olur ve aynı zamanda kabızlık sorunuyla baş etmenizi sağlar.

Rambutan antioksidanlar bakımından zengindir ve böylece serbest radikaller ile savaşta önem sahibidir. Bu sayede kanser, inflamasyonlar ve hatta kalp hastalıkları ile mücadele edebilir.

Rambutanın fosfor ve C vitamini içeriği kemik sağlığında rol oynamasını sağlar. Bol miktarda fosfor barındırdığı için kemiklerin oluşumuna ve bakımlarına katkı sağlamaktadır. İ

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir