Beslenme

Portobello mantarının faydaları

Özellikle etli yemeklerin arasına garnitür olarak giren portobello mantarının faydalarını biliyor musunuz?

Tıbbi mantar olarak da bilinen portobello mantarı dünyanın en çok tüketilen mantarlarından biridir. Diğer adının tıbbi olmasından da anlaşılacağı üzere şifai etkileri oldukça üst düzey bu sebzenin. Ayrıca tüketiminin dünya üzerinde bu yaygın olması da onun sağlığa yararları hakkında fikir veriyor. Öyleyse portobello mantarını biraz daha yakından tanıyalım.

KANSER SAVAŞÇISI

Portobello mantarının en bilinen özelliği onun doğal bir kanser savaşçısı olmasıdır. Portobello mantarı, kötü hücre oluşumunu ve çoğalmasını engellediği kanıtlanmış olan CLA içerir. Portobello mantarı, özellikle vejetaryen diyetlerde gerekli ve değerli olan CLA’nın tek bitkisel ya da et içermeyen kaynaklarından biridir. Farelerde mantar özütünün etkilerini karşılaştıran bir çalışma, özüt ile tedavi edilen farelerin, özüt ile tedavi edilmemiş farelere kıyasla, prostat tümörü boyutunda ve tümör hücresi çoğalmasında azalmalar görüldüğünü ortaya koymuştur.

MİNERAL DEPOSU 

Portobello mantarları fosfor, potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengindir. Potasyum, sinir ve kas fonksiyonuna yardımcı olur ve kan basıncınız üzerindeki sodyumlu etkileri önler. Fosfor, güçlü kemik, DNA ve kırmızı kan hücreleri oluşturmak için gereklidir ve bakır, bağışıklık sisteminizi, sinirleri ve kan damarlarını sağlıklı tutmak için önemlidir. Selenyum DNA formuna yardımcı olan bir antioksidandır.

PROTEİN KAYNAĞI 

Özellikle vejetaryen veya vegansanız portobello mantarı, size protein sağlayacak en önemli besinlerden biridir. çünkü Portobello mantarının ete benzer bir dokusu ve tadı vardır. Ayrıca genellikle sindirimi kolaydır. Portobello mantarını sebze burgerlere, fajitalara vb. yemeklere ekleyerek mutlaka beslenme düzeninize dahil etmelisiniz.

MİGRENİ İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ

B vitamini açısından zengin bir kaynak olan  portobello mantar bir kronik baş ağrısı ve migrenden  muzdarip kişiler içinde mükemmel bir çaredir. B vitamini ve riboflavin en popüler baş ağrısı tedavi yöntemlerinden biri olarak gösterilir. Çalışmalar da  B vitamini yüksek olan gıdaların baş ağrıların  migren süresini azalttığını göstermektedir. B vitaminleri, ayrıca genel enerjiyi yükseltmek, bilişsel sağlığı korumak ve vücudun stresten kurtulmasına yardımcı olmak için gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir