Beslenme

Pisi balığının faydaları

Pisi balığının bütünsel sağlığınız için en önemli balık türlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Beslenme düzeninde balığın yer alması bir çok sağlık otoriteleri tarafından şiddetle tavsiye edilmekte. Her akşam yemeğinde de balık yemeklerine rastlamak oldukça yüksek bir ihtimal. Peki daha önce adını bile duymadığınız balıkların sağlığa çok önemli yararlarının olduğunu biliyor musunuz? O adı popülerleşmeyen balıklardan biri de pisi balığı. Öyleyse pisi balığını biraz daha yakından tanımaya çalışalım.

Omega yağ asitleri; pisi balığı, somon ve ton balığı gibi balıklarda bulunur. Omega-3’ler, davranışsal ve bilişsel (performans ve hafıza) fonksiyonda çok önemli bir rol oynar. Son zamanlardaki çalışmalarda dokoseksaenoik asit (DHA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve omega-3 tüketiminin demans riskini azalttığı, Alzheimer’ın önüne geçtiği kanıtlanmıştır.  Amerikan Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışma, yaşlılarda ve orta yaşlı bireylerde kırmızı kan hücrelerindeki yağ asidi düzeyleri üzerindeki incelemeleri ortaya koymuştur ve balık yağ asitlerinin yaşamın ilerleyen döneminde, bilişsel işlevi artırdığı kanıtlanmıştır.

Pisi balığı, B12 vitamini, protein ve selenyum gibi mükemmel besinler içerir ve bu da metabolik sendrom üzerinde yararlı etkiler sağlayabilir. Aslında, daha fazla balık tüketimi daha sağlıklı metabolik profil, düşük kan basıncı ve daha sağlıklı lipit profili ile ilişkilendirilmiştir.

Pisi balığı kansere yakalanma riskini de düşürür. Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre Japonya’da, düzenli balık tüketimi veya omega-3 PUFA’ları alımının, hem olası kohort çalışmalarında hem de büyük ölçekli vaka kontrol çalışmalarında meme kanseri riskiyle ters bir ilişkisi olduğu gözlenmiştir.

PİSİ BALIĞI NASIL TEMİZLENİR?

Pisi balığı, diğer balıklardan farklı özelliklere sahip olduğu için temizleme yöntemleri de oldukça farklıdır. İlk olarak yüzgeçlerden temizlenmesi gereken pisi balığı için keskin bir bıçak, satır, pense ve makas kullanmak gerekir. Yüzgeçleri, tavuk makası veya bir satır ile kesilen balığın kenar kısımları iyice temizlenir. Başı kesilir ve çok az yer kaplayan iç organları karnı yarılarak çıkarılır. Özellikle iç kısımlarındaki kanlı bölgelerin tamamen temizlenmesi gerekir. Üst derisi bir pense veya keskin bir bıçak yardımı ile ayrılır ve üst fileto orta bölümde yer alan ana kılçık üzerinden kesilir. Aynı işlem, balığın diğer yüzüne de uygulanır.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir