Güzellik

Patatesin saça faydaları ve patatesli saç bakım kürleri

Saçlarınızı uzatmak, canlandırmak ve kepekten kurtarmak için patates kullanacağınızı biliyor muydunuz?

Mutfaklarımızda en çok kullanılan gıdalardan biri olan patatesin saçlar için mucizevi etkilere sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte patatesin saçlara şaşırtıcı faydaları ve patatesli saç maskesi tarifleri…

Saçınız mat ve yıpranmış görünüyorsa bu saçınızın yeterli A, B ve C vitamini alamadığının göstergesidir. Patates ise vitamin ve minarel dolu yapısıyla saçları kökten uca onarıp bakımını yapar, güçlü, parlak, yumuşak ve ipek gibi saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Patates suyu, kafadaki derinin temizlenmesini de sağlar. Kıl köklerinin dipleri nefes almaya başlar. Nefes alan saç kökleri, gelişimini çok rahat biçimde sağlar. Temiz ve nefes alan saç kökleri, kepek oluşumunu ve saç dökülmesini de engelleyecektir. Bakımlı olan saçlar böylece daha dolgun olacaktır.

Saçlarınızın yavaş uzadığını düşünüyorsanız başvuracağınız ilk doğal yollardan biri de patatestir. Patates, içerik bakımından B vitaminiC vitamini, çinko, niasin ve demir minerali barındırır. Bu etkin içerik sayesinde, saç folikülleri yani kökleri beslenir ve saçın büyümesini tetikler. Patatesten elde edilecek suyun içindede bu etken maddeler olacaktır.  Patates, hızlı ve sağlıklı uzayan saçlar için en etkili yöntemlerdendir.

PATATESLE SAÇ BAKIM KÜRLERİ

Birinci yöntem 

2-3 tane orta boy patatesin kabuklarını soyun, patatesleri 3-4 parçaya ayırıp blenderdan geçirin. Elde ettiğiniz minik patates parçalarını temiz bir tülbendin içine koyun tülbentle patatesi sıkarak suyunu çıkarın. Başka bir yöntem olarak çiğ patatesleri büyük bir kasenin içinde rendeleyin ve sonrasında yine tülbentle süzün. Elde ettiğiniz patates suyunu kirli saçınızın diplerine masaj yaparak sürün. Ortalama yarım saat bekledikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirisiniz.

İkinci yöntem 

3 adet Orta boy Patates, küçük parçalara bölüp, iyice ezerek suyunu çıkartın. Ardından süzerek, bir kapta toplayın. Çıkarılan patates suyuna, 1 yumurta sarısı, ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Hepsi karışana dek iyice karıştırın. Oluşan saç kürünü, saç derinizin diplerine ve saçınızı kaplayacak şekilde kaplayınız. Böylece yarım saat bekletin. Soğuk yada ılık suyla saçları durulayın.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir