Yaşam

Paris’te mutlaka görmeniz gereken beş yer

Bir hayal gibi gelen Paris turuna çıkmak için sizi harekete geçirecek nedenlerle tanışmaya hazır mısınız?

Her adımınızda romantizmi derinden hissedeceğiniz bir şehir Paris. Dünyada “aşkın kenti” diye tanınmakta yerden göğe kadar haklı. Caddelerinde yürürken kentin o meşhur büyülü atmosferine girmeniz kaçınılmaz olacak. Ancak Paris ışıltılarının ve coşkulu kalabalıklarının  daha ötesinde bir şeyler barındırıyor içinde.

Ä°lgili resim

Dünyanın en etkili şehirleri sırasında bir çok kişinin adını listenin en başına yerleştireceği Paris mükemmel mimarisiyle ve köklü tarihiyle gezip görülmeyi sonuna kadar hak ediyor. Bütün planlarınızı yaptınız ve Paris yolculuğuna hazırsınız ya da Paris rüyanızı gerçekleştirme konusunda kafanız biraz karışık. Öyleyse gelin Paris’in neden bu kadar özel bir şehir olduğunu hatırlayın ve Paris’te görmeden ayrılmamanız gereken yerlerin listesine bakalım.

EYFEL KULESİ 

eiffel tower gif ile ilgili görsel sonucu

Adını söylememize bile gerek yok aslında. Paris deyince arkasından Eyfel Kulesi’nin gelmesi Allah’ın emri gibi biraz. Peki ihtişamlı görünümüne hayran kaldığınız Eyfel Kulesi’nin tarihi hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?   Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin ‘in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır.  Ancak kule, onu bir utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini de çekmiştir. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken, bir fabrika bacası gibi Paris’in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir.Bugün ise Eyfel Kulesi, Dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir.

NOTRE DAME KATEDRALİ 

notre dame cathedral gif ile ilgili görsel sonucu

Şöhreti Eyfel’le yarışacak boyutta olmasa da Notre Dame Katedrali Paris’in en göze çarpan sembollerinden ve Fransa’nın en önemli dini yapısı olarak biliniyor.  Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilen ve Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

LOUVRE MÜZESİ 

louvre museum gif ile ilgili görsel sonucu

Işıklar şehri Paris’te görkemiyle sizi sersemletecek bir tarihi yapı daha: Louvre Müzesi… Sadece Fransa’nın değil tüm dünya müzelerinin arasında dünyanın en büyük sanat müzesi olma özelliğiyle ayrı bir yere sahip Louvre müzesi  içine kurulmuş olduğu tarihi yapıyla da oldukça ilgi çekicidir. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alan müze Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır.  Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelen müze 8 bölümden oluşmaktadır.

ŞANZELİZE CADDESİ 

chanselise street paris GİF ile ilgili görsel sonucu

Paris’in en güzel caddesi olarak gösterilen ve Fransızlar’ın değerini daha fazla göklere çıkartarak   dünyanın en güzel bulvarı diye hitap ettikleri Şanzeli Caddesi dünya cadde sıralamasında nerede olursa olsun Paris havasını sonuna kadar solumak istiyorsanız mutlaka turlamanız gereken bir cadde. Cadde adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından alıyor.  Ayrıcacadde 1616 yılına kadar tarlaymış.Yavaş yavaş cadde formuna sokulan bu alan XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi’nin manzarasını genişletmek için 1667 yılında bugünkü görünümünün en yakın haline kavuşmuş. Bugün ise en milyonlarca turistin ziyaret ettiği, tarihten bu yana çeşitli gösterilere ve kutlamalara sahne olan dünyanın en ünlü ve lüks caddelerinden.

SACRE COEUR BAZİLİKASI

. Sacre Coeur gif ile ilgili görsel sonucu

Notre Dame Katedrali’nden sonra hem şehrin hem de ülkenin ikinci önemli dini yapısı Montmartre Tepesi’nin simge yapısı olan Sacre Coeur Bazilika… Haç şeklinde olan Basilique du Sacré-Cœur, dört kubbeye sahiptir. 83 metre yükseklikte olan orta kubbesi, mimarlık kelime hazinesinde Lanterno anlamına gelen, küçük bir fenere sahiptir. İlhamını Roman mimarlığı, Bizans mimarlığı, Saint-Front de Périgueux Katedralından ve Ayasofyadan alan eklektik bir mimara sahip olan Basilique du Sacré-Cœur, 20. yüzyılında inşaat edilen başka Kiliselere mimarlık açısından örnek olmuştur (Aşağı Normandiya’da bulunan Basilique Sainte-Thérèse de Lisieux bir örneğidir).

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close