Beslenme

Pancar suyunun faydaları

Pancar suyunu beslenme düzeninize dahil ederek sağlıklı bir yaşamın da kapısını aralayabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte pancar suyunun faydaları...

Dünyanın bir çok bölgesinde yetişen ve topraktaki bütün vitamin ve  minerali bünyesinde toplayan pancar tam anlamıyla doğanın içine gizlenmiş şifa deposudur. Pancar zaman zaman salatanızın ana malzemesi olur. Bazen onunla turşu yaparsınız. Pancarı tüketmenin en güzel yollarından biri de  suyunu sıkıp onu içmektir. Bir bardak pancar suyunda 58 kalori, 13 gram karbonhidrat ve 2 gram protein bulunmaktadır. Peki bu içerikleri onu sağlığınız için nasıl faydalı hale getirir?

KANSERLE SAVAŞIR

Cilt, akciğer ve kolon kanserlerini önleyen pigmenti maddesi bakımından zengin olan pancarı bağışıklıkta ki tümör hücrelerini azaltarak kanser riskini önler.Kanser hücreleri oksijen düzeyindeki artıştan kötü etkilenirler ve pancar suyu ise hücrelerin oksijen oranını arttırır. Pancar suyu bazik bir sıvıdır ve böylece asidik ortam oluşmasına da engel olur. Kanser hücreleri asidik ortamlarda çoğalırlar ve pancar tüketmek onlar için elverişsiz bir ortam oluşturur.

KARACİĞER SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Pancar suyu, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Glutathione adlı bir antioksidana sahip olan pancar suyu, böylece karaciğeri hasardan korur. Ayrıca karaciğer hücrelerinin yenilenmesini uyarır ve karaciğerde yağ sentezini iyileştirir.

YAŞLILIK BELİRTİLERİNİ ÖNLER

Pancar suyu, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücresel düzeyde hasar yaratarak yaşlanmaya sebep olan oksidasyon gibi serbest radikalleri nötralize eder ve kırışıklara engel olur.Vücuttaki serbest radikalerin ve trombosit hücreleri dengede tutarak ödem gibi durumların yaşanma riskini azaltır.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Pancar suyu nitrat elementi sayesinde kan basıncını düşürmeyi sağlar. Nitrat sayesinde damarlar genişliyor ve daha fazla kanı kolayca taşıyabiliyorlar. Pek çok çalışmada pancar suyunun tek başına kan basıncını düşürebildiği ispatlanmıştır. Böylece kalp-damar sağlığını korur.

SAĞLIKLI GEBELİK SÜRECİNİ DESTEKLER

Pancar suyu içinde iyi bir miktarda demir ve folik asit içerir. Spina bifida riskini azaltmaya yardımcı olduğu için pancar suyu hamile kadınlara tavsiye edilir. Buna bonus olarak demir içeriği sayesinde pancar suyunun kanı soğutma ve temizleme yeteneği de ön plana çıkar. Ayrıca anemi tedavisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir