Yaşam

Özgüven kazanmak için beş etkili yöntem

Bir topluluk içinde kendinizi yetersiz hissettiğiniz için pasif ve sessiz kalıyor olabilirsiniz ve bu durumdan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Peki bunun için nasıl özgüven kazanabilirsiniz?

Özgüven sahibi olmak büyüleyici bir şeydir. Özel yeteneklere sahip olabilirsiniz, bir ortamda parlak zekanızla ya da güzelliğiniz/yakışıklılığınızla ön plana çıkabilirsiniz. Ancak kendinize güvenmediğiniz takdirde bunların hepsi sönük bir balon olarak kalacaktır. Size doğuştan verilmiş özelliklerdir bunlar. Özgüven ise büyük ölçüde çevresel faktörlerle şekillenecektir. Küçük yaşlardan itibaren içine kapanık, korkak ve utangaç bir şekilde yetişmiş olabilirsiniz.

lack of self-confidence GİF ile ilgili görsel sonucu

Peki tüm bunları nasıl değiştirebileceğinizi, kendinize daha fazla güvenebileceğinizi  biliyor musunuz? Kendinizi ezik,dışlanmış ve mutsuz hissetmekten vazgeçmenin, ayağa kalıp değerinizin farkına varmanın zamanı geldi… İşte özgüven kazanmanın beş etkili yolu.

ZAYIF TARAFLARINIZA KARŞI

lack of self-confidence GİF ile ilgili görsel sonucu

Özgüven eksikliğini çok ciddi boyutlarda yaşadığınızı düşünüyorsanız bunu gidermek için bir uzmandan yardım almak, psikologla konuşmak en iyisidir. Daha da öncesinde ise kendi kendinizi tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Sizden kendinize güveninizi çalan şeyi tespit edin ve o hedefe doğru yürüyün. Aynaya baktığınızda güzel hissetmeyebilir, derslerinizde başarılı olmadığınızı düşünebilirsiniz veya hayat karşısında genel memnuniyetsizliğiniz özgüven kaybetmenize neden olabilir. Sorunun farkında olun. Bu noktada iki seçeneğiniz vardır: Zayıf yönlerinizi değiştirmeye çalışmak ya da onları sevmek

GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİ KEŞFETMEK 

Ä°lgili resim

Yukarıda özgüven kaybına yol açan nedenlere karşı geliştireceğini yöntemler size fikir verebilir. Ancak en kötüsü olma ihtimaliniz yoktur. Beyninize gönderilen eksik taraflarınızı vurgulayan sinyalleri durdurmanın en güzel yoludur güçlü yanlarınızı hatırlamak. Küçücük de olsa daha önce hayatınızda yer etmiş kazanımların farkına varabilirsiniz. Bu size daha büyüklerini başarmak için girişimci ve özgüven verecektir. Kimse mükemmel değildir ama mükemmel hissetmek sizin elinizdedir. Aynanın karşına geçip konuşarak kendi kendinizi teşvik edebilirsiniz. Yeteneklerinizin, sahip olduklarınızın farkına varmak size özgüven olarak geri dönecektir.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENMEK

Ä°lgili resim

Saygılı ve ağırbaşlı olmayı öğrenerek büyürken hayatın bazı zevklerini ıskalamış bulunuyoruz.  “Hayır” demek bu zevklerin başında geliyor. Bu kelimenin bizim kültürümüzde yeri sınırlı maalesef. Siz de aslında hiç istemediğimiz bir şeyi  karşıdaki kişi kırılır diye reddetmekten korkuyor olabilirsiniz. Ancak gerektiği yerde “Hayır” demek kendinize güvenmenizi sağlayacak en önemli faaliyetlerden biridir.

DEĞİŞİMLERİ BAŞLATMAK  

smiling gif black white ile ilgili görsel sonucu

Hayatınızda yeniliklere izin vermek özgüven anlamında da sizin için yeni bir sayfanın açılmasını sağlayabilir. Hayatınızda yapacağınız  farklılıklar çok küçük boyutta bile olabilir. Giyim tarzınızda yapacağınız bazı oynamalar yapabilir ya da yeni hobiler edinebilirsiniz. Ayrıca özgüven problemiyle ilgili karakterinize yapışıp kalmış özellikler vücut dilinizle ilişkili  olabilir. Bu konunun uzmanları örneğin kolları sürekli bağlı tutmanın olumsuz etkisinden bahsetmekte.Yeni bir ortama girdiğinizde omuzlarınızı kaldırın ve dik yürüyün ve mutlaka daha fazla gülümseyin. Özgüven dolu bir gülümseme çevrenizde müthiş bir etki yaratacaktır.

HATALARINIZDAN GÜÇ ALMAK 

lack of self-confidence GİF ile ilgili görsel sonucu

Çoğu zaman daha önceki hatalarımızı aklımıza getirdiğimizde bu gelecekte hayata geçirmek istediğimiz şeylerin de önüne geçer. Bizi onları yapmaktan alıkoyar. Bir toplantıda fikrinizi ifade etmeye çekinmekten tutun da bir yarışmaya katılmak için başvuru yapmamaya kadar etkileyebilir geçmişteki kötü deneyimleriniz. Geçmişte yapılan hatalarınızın eskiye ait olduğunu kabul edin. Kendinizi suçlamaktan, pişmanlık duygularıyla kahrolmaktan vazgeçin ve “Yeterince iyi değilim” cümlesinin yerine “Oldukça iyiyim” deyin.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close