Sağlık

Otofaji nedir ve görevleri nelerdir?

 Japon bilim insanı Ohsumi’nin  ‘hücresel bileşenleri ayrıştıran ve geri dönüştüren temel bir sürecin altında yatan mekanizmaları keşfetmesiyle ve Ohsumi’nin Nobel ödülünü almasıyla otofaji popülerlişti. Peki nedir bu otofaji?  Otofaji bilimsel olarak vücudun kendi dokusunu açlık veya hastalık sürecinde tüketmesi olarak tanımlanan bir metabolik işlem. Araştırmacılar bunun bir hayatta kalma mekanizması olduğunu belirtiyorlar ve bunun yanında vücudun strese karşı kendini korumak için hayata geçirdiği bir mekanizma olduğunu da söyleyenler var.

Otofajinin işlevleri

 • Hücreleri moleküler yapıtaşları ve enerji bakımından besler
 •  Hasar görmüş proteinleri, organelleri geri dönüştürür
 • Hücre mitokondrisinin fonksiyonlarını regüle eder
 • Hasarlı endoplazmik retikulumu ve peroksisomları temizler
 •  Sinir sistemini korur, beyin gelişimine katkı sağlar. Otofajinin bilişsek fonksiyonları arttırdığı, beyin yapısına iyi geldiği biliniyor
 •  Kalbi korur, geliştirir ve kalp hastalıklarından korur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 •  Toksik proteinlere karşı koruma sağlar
 • DNA’nın stabilitesini korur
 • Sağlıklı doku ve organların hasar görmesini engeller
 •  Kanserle savaşır, nörodejeneratif hastalıklarla savaşır ve diğer hastalıkları önler

Otofaji nasıl devreye sokulur? 

Ohsumi’nin Nobel Bilim Ödülünü almasıyla asıl popüler olan konu oruç meselesi oldu.  Çünkü nobel ödüllü bu araştırma 3 günlük orucun yaşlılarda bile vücudun bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek vücudun dinçleşmesini sağladığını savunuyor. Aç kalmak ve oruç tutmak otofajiyi tetikleyebiliyor. Vücut 12 saat aç kaldığında arınıyor. Oruç tutmanın/aralıklarla aç kalmanın beyinde otofajiyi desteklediğine odaklanan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu da bizi şu sonuca götürmektedir: Oruç tutmak ya da aralıklarla aç kalmak Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltabilir.

Bu noktada, yapılan bazı araştırmalar aralıklarla oruç tutmanın ya da aç kalmanın, diyabet ve kalp hastalığına yakalanma riskini azaltma yönünde muazzam faydaları olduğunu göstermektedir. Ve bu mucizevi özellik aslında otofajiyle doğrudan ilgilidir.

Otofajiyi çalıştırmanın diğer bir yolu da egzersiz yapmaktır. Egzersiz, dokuların parçalanmasını sağlayan bir stres türüdür ve böylece dokular tamir edilir, tekrar daha güçlü olarak geri dönerler.

Üçüncü yöntem ise karbohidrat içerikli gıdalardan uzak durmaktır. Ketojenik diyetler yağ bakımından oldukça zengin diyetlerdir: Kişinin toplam kalorisinin %60 veya %70’i yağdan sağlanmalıdır. (Keton alımı için bolca biftek, fıstık ezmesi gibi besinler sizin için süper kaynaklardır.) Bu diyette proteinler alınan kalorinin %20-%30’unu oluştururken, günlük karbonhidrat oranı 50 gramın altında tutulmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir